Розслідування обставин «злиття» спецоперації із затриманням бойовиків ПВК «Вагнер» триває за трьома напрямками, заявив представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський.
Перший – парламентська Тимчасова слідча комісія (ТСК), наголосив Веніславський в етері телеканалу «Дом». Другий – Державне бюро розслідувань (ДБР) під процесуальним керівництвом Офісу генерального прокурора (ОГП). І третій – розслідування Bellingcat та українських журналістів.
Звіт, підготовлений ТСК за результатами кількох місяців роботи, Веніславський назвав «проміжним».
«Я закликав би всіх дочекатися остаточного звіту, який має бути більш повним, комплекснішим, з урахуванням, зокрема, і тих матеріалів, які надали розслідувачі-журналісти Bellingcat. Ось коли вся ця інформація буде повністю вивчена та узагальнена, тоді ми зможемо робити якісь висновки», - додав Веніславський.
Водночас представник Зеленського нагадав, що під час попередніх розслідувань «не було встановлено факту державної зради з боку вищих посадових осіб Української держави».
Нагадаємо, 17 листопада Bellingcat опублікували розслідування щодо спецоперації із документуванням злочинів і затриманням найманців найбільшої російської ПВК, пов’язаної безпосередньо з Кремлем. Понад три десятки найманців брали участь у боях на Донбасі та в Сирії, були свідками чи учасниками військових злочинів.
За даними розслідувачів, перенести операцію «Авеню» просив голова Офісу президента Андрій Єрмак. Зволікання у кілька днів призвело до того, що найманці привернули увагу білоруських спецслужб, були затримані й видані Росії.
Інформацію підтвердив й один з очільників операції, ексначальник Головного управління розвідки МОУ Василь Бурба. За його словами, команду дав безпосередньо президент України Володимир Зеленський, наказ передав через Єрмака. Перенесення спецоперації на Банковій пояснили необхідністю домовитися про встановлення на Донбасі режиму припинення вогню.
Після зриву спецоперації усіх причетних до неї розвідників звільнили. В ОПУ неодноразово заперечували спочатку сам факт спецоперації, потім – її зрив, а згодом – і «наявність у Андрія Єрмака повноважень», щоб віддавати накази розвідникам. Сам Володимир Зеленський плутався у датах розмови із Алєксандром Лукашенко та принаймні двічі обмовлявся, що говорив про «вагнерівців» до їх затримання в Білорусі. Докладніше читайте у статті Володимира Кравченка «Як Зеленський про «вагнерівців» із Лукашенком говорив» у ZN.UA.