Bellingcat опублікували своє розслідування про "вагнерівців"

Відео Доповнено
Поділитися
Bellingcat опублікували своє розслідування про © 20khvylyn.com
Бойовиків ПВК "затримали" у Білорусі ще до того, як їх мали перехопити в українському небі. У першій частині розслідування журналісти розповіли, як українським розвідникам вдалося завербувати бойовиків ПВК "Вагнер" та отримати з їхніх рук прямі докази їхньої участі у військових злочинах.

Міжнародна група розслідувачів Bellingcat підготувала звіт щодо cпецоперації із затриманням Україною бойовиків російської ПВК "Вагнер".

Протягом року журналісти Bellingcat за участю видання The Insider розслідували обставини унікальної операції спецслужб України, під час якої розвідникам, які працювали під виглядом охоронної компанії при "Роснефть", вдалося вивезти з Росії десятки найбільш значущих бойовиків ПВК "Вагнер", причетних до військових злочинів в Україні.

Спецоперації провела Головне управління розвідки Міноборони України за підтримки СБУ.

"Ця спецоперація, яка не має аналогів за своєю складністю і масштабом, повинна була завершитися примусовим приземленням літака з кількома десятками бойовиків на території України, проте в останній момент, коли «вагнерівці» вже прямували до мінського аеропорту, операцію було «перенесено» після зустрічі розвідників з політичним керівництвом, що закінчилося арештом найманців силами білоруського КДБ", - пишуть журналісти.

Спочатку збиралися виманити з Росії 4–5 осіб на територію Угорщини під приводом, що для роботи у новій ПВК треба пройти підготовку у спеціальному тренувальному таборі. Деякі бойовики пройшли підготовку саме там. В Угорщині їх би затримали, екстрадували до України та судили.

План операції показали політичному керівництву України, у тому числі й президенту Володимиру Зеленському у червні 2020 року. Операцію схвалили на початку липня 2020 року. Але рішення відкласти операцію наприкінці липня призвело до її ефектного провалу, наголошують журналісти. Найманців затримали у Білорусі.

Українські спецслужби намагалися зловити щонайменше 33 бойовики, які, на думку влади, скоїли серйозні злочини, воюючи на боці військових формувань, що підтримуються Росією, на Донбасі.

Бойовиків "завербували" українські розвідники нібито для участі у вигаданій операції у Венесуелі.

Під час транзиту над повітряним простором України на шляху до вигаданого південноамериканського пункту призначення літак, який перевозив найманців, був змушений приземлитися через фіктивну загрозу вибуху. Якби все пройшло за планом, найманці заарештували б після приземлення літака, йдеться в розслідуванні.

Протягом кількох місяців найманці проходили перевірку в підробленій ПВК, створеній українськими спецслужбами, в процесі якої було виявлено безліч інформації про злочини, які вони могли вчинити на Донбасі.

Для приманки найманців ГУР Міноборони України таємно задіяло справжню ПВК, що не використовується, з Санкт-Петербурга, зареєструвавши схожий домен і клонувавши веб-сайт.
Це також забезпечило домен електронної пошти для зв'язку із кандидатами на "роботу".

З кандидатами проводив співбесіду оперативник української секретної служби із позивним "Сергій Петрович". Але на ранніх етапах набору було надто багато найманців, які не мали прямого інтересу для України.

Було прийнято рішення використати деяких з найбільш перспективних кандидатів як довірених осіб для залучення більш конкретних кандидатів, які становлять інтерес.

Так, Артьом Міляєв, заступник командира штурмової бригади бойовиків "ДНР", залучив до проєкту більш релевантних найманців.

Бойовики надсилали резюме, у яких містилися прямі зізнання та подробиці того, як розвивалася гібридна війна Росії проти України.

Деякі бойовики розповіли, що приїхали на Донбас 2014 року під виглядом місцевих. Інші ж сказали, що це було пряме розгортання регулярних підрозділів російської армії.

Багато хто з бойовиків розкрили українським агентам інсайдерські дані про те, як уряд Росії надавав підтримку та керував операціями нібито приватної ПВК "Вагнер".

Ба більше, вони надали імена командирів, фотографії медалей, виданих Кремлем.

Також були надані раніше неопубліковані відео та фото про збитий український військовий гелікоптер над Донбасом у 2014 році.

Після вибору цілей було розроблено план захоплення тих, хто представляв найбільший інтерес. Найманці мали поїхати з Росії до Білорусі, де вони мали сісти на літак, що прямував до Стамбула для першого етапу "подорожі" до Венесуели.

Для вильоту був обраний Мінськ, тому що через COVID-19 рейси з Росії були недоступні.

Політ із Мінська мав проходити через повітряний простір України приблизно на 28 хвилині.
Упродовж цього часу надійшов би сигнал про загрозу вибуху, який змусив би літак приземлитися в Україні.

Але коли наприкінці липня найманці прямували до Мінська, у Києві в останню хвилину змінили план.

Василь Бурба, тодішній керівник ГУР МОУ, розповів Bellingcat, що відстрочку запросив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

"За словами Бурби, глава Офісу президента Андрій Єрмак запропонував відкласти операцію на тиждень. На день раніше президент Зеленський досяг домовленості з Росією і сепаратистами, які підтримують Росія про перемир'я на Донбасі", - йдеться в розслідуванні.

Як причину було зазначено, що Зеленський щойно досяг угоди з Росією та бойовиками, які підтримують Росія, про припинення вогню на Донбасі.

Якби операція "Авеню" тривала за планом, то, як побоювалися, припинення вогню було б мертвим ще до його початку.

Було погоджено невелике відстрочення, щоб припинення вогню набуло чинності, йдеться у розслідуванні.

Але це означало, що найманцям тепер доведеться чекати у Мінську, перш ніж операція зможе продовжитись.

Прибуття групи російських найманців до Білорусі викликало подив. Наступного місяця мали відбутися вибори, і ситуація була напруженою.

Тодішній президент Білорусі Аляксандр Лукашенко побоювався змов з метою його усунення ззовні та зсередини.

Вранці 29 липня білоруський спецназ увірвався до готелю, де мешкали мимовільні найманці.

Усіх було заарештовано та звинувачено у змові з метою повалення уряду та організації масових заворушень за участю опозиційних діячів.

На цьому зухвалу українську операцію було завершено.

Хоча в наступні дні Україна намагалася переконати Білорусь видати їм найманців, зрештою, 16 серпня їх екстрадували до Росії.

Нагадаємо, 24 червня Володимир Зеленський підтвердив, що спецоперація дійсно готувалася (хоча раніше відхрещувався, називаючи вигадкою журналістів) але українські спецслужби до неї начебто не причетні. За нашою інформацією, готувати спецоперацію дійсно допомагали спецслужби інших країн, зокрема, американські.

У межах операції були ідентифіковані і знайдені російські бойовики, які воювали на Донбасі. Частина з них причетна до катастроф MH17, Іл-76 і Ан-26 на сході України. Літак зі 33-ма "вагнерівцями" на борту, планували під слушним приводом посадити в Україні і затримати найманців. Але через "злив" операції бойовики були затримані КДБ Білорусі і видані Росії.

Важко сказати, які мотиви штовхнули Зеленського на те, щоб перервати майже десятимісячне мовчання і заговорити про операцію двозначними фразами. Але реальність із зізнаннями президента виявилася гірше найстрашніших очікувань. Чому - читайте в статті Володимира Кравченка "Як Зеленський про "вагнерівців" із Лукашенком говорив".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі