Майже два десятки громадських організацій закликали Зеленського не призначати суддів, поданих ВРП

Поділитися
Майже два десятки громадських організацій закликали Зеленського не призначати суддів, поданих ВРП © kurs.com.ua
До списку потрапили особи, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання.

Низка громадських організацій закликали президента Володимира Зеленського не призначати безстроково суддів, яких подала Вища рада правосуддя, про що йдеться у спільній заяві, опублікованій на сайті Центру прав людини ZMINA. Вказано, що частина цих суддів мають негативний висновок Громадської ради доброчесності  та не пройшли кваліфікаційне оцінювання.

«18 листопада Вища рада правосуддя разом із суддівськими та адвокатськими організаціями звернулася до Зеленського з проханням призначити суддів нібито задля вирішення кадрової кризи в українських судах. При цьому, 91 зі 135 суддів, поданих президенту Вищою радою правосуддя, мають негативний висновок Громадської ради доброчесності та є такими, що не пройшли кваліфікаційне оцінювання», - йдеться у заяві. 

Водночас згідно зі статтею 127 Конституції України, суддями можуть призначатися лише компетентні та доброчесні громадяни. Саме для встановлення таких критеріїв у кандидатів в Україні проводиться кваліфікаційне оцінювання суддів за участі Громадської ради доброчесності. Безстроково можна призначати суддями тих осіб, які підтвердили відповідність цій посаді.

«Щоби призначити особу суддею, відповідно до ст. 88 закону «Про судоустрій та статус суддів», за це мають проголосувати 11 членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, що не працює з 2019 року. Призначення суддів без такої процедури є незаконним. Фактично Вища рада правосуддя закликає президента України грубо порушити українське законодавство», - зазначили підписанти. 

Вказано, що серед кандидатів на посаду суддів опинилися одіозні особи, як, наприклад, Віктор Кицюк. Він переслідував активістів Євромайдану за поїздки до Межигір’я. У червні 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів припинила оцінювання Кицюка, тобто його оцінювання не було завершене. Тому співбесіди Кицюк також не проходив.

Крім того, до списку, поданого ВРП потрапив суддя Едуард Бовкун. Він ще у 2010 році попався на хабарі. Після чого Бовкуна судили, сумнівно закрили справу, і відтоді він не здійснює правосуддя.

«Громадськість зверталася до Вищої ради правосуддя з вимогою припинити порушувати закон, але без результату. Із огляду на це, громадські організації закликають президента залишити без розгляду подання Вищої ради правосуддя про призначення на посаду осіб, щодо яких немає рішення про відповідність їх займаній посаді. Невдовзі розпочне роботу Конкурсна комісія, покликана перезавантажити Вищу кваліфікаційну комісію суддів, яка має завершити процедуру оцінювання суддів з негативними висновками ГРД», - вказано в заяві.

Під заявою підписалися:

  • Фундація DEJURE
  • Центр протидії корупції;
  • Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан»;
  • Центр громадського моніторингу та досліджень;
  • Центр економічної стратегії;
  • StateWatch;
  • Харківський антикорупційний центр;
  • ГО «Сильні громади»;
  • Кампанія ЧЕСНО. Фільтруй суд!;
  • Центр політико-правових реформ;
  • Інститут законодавчих ідей;
  • Антикорупційний штаб;
  • Медійна ініціатива за права людини;
  • Bihus.Info;
  • Рух ЧЕСНО;
  • Платформа Громадський Контроль;
  • Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC);
  • Центр прав людини ZMINA.

Раніше повідомлялося, що Рада адвокатів та Вища рада правосуддя знову незадоволені законами, які не дозволять їм затягувати судові процеси. Зокрема, вони закликали Верховну Раду не дозволяти Вищому антикорупційному суду на законодавчому рівні притягати до адміністративної відповідальності за неповагу до суду.

Нагадаємо, на початку місяця запрацювала Етична рада для очищення ВРП. Її склад був сформований за так званим «варіантом Б», коли ніхто з посадових осіб Вищої ради правосуддя не підписав запропонований список кандидатів. Як наслідок Етична рада утворилася автоматично у складі перших трьох прізвищ зі списку міжнародників та перших трьох зі списку Ради суддів.

Зазначимо, що з одного боку Етична рада вважається створеною, однак через відсутність голови ВРП (є в.о. голови ВРП), комісія починає працювати в умовах продовження конфлікту та відсутності комунікації між Вищою радою правосуддя, Радою суддів та міжнародними партнерами й донорськими проєктами.

Рада суддів майже два місяці блокувала судову реформу, відмовляючись призначати своїх кандидатів до Етичної ради. Згодом Конституційний Суд України відкрив провадження за поданням Верховного Суду про конституційність реформування Вищої ради правосуддя.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі