Як відомо, у відповідність до ухваленого у серпні закону про Вищу раду правосуддя має бути створена Етична рада, яка перевірить разово на доброчесність членів ВРП. Ця комісія має складатися з трьох міжнародних експертів, яких пропонують міжнародні організації, які співпрацюють з Україною в галузі судової реформи та боротьби з корупцією. Інших трьох кандидатів пропонує Рада суддів. Остаточний список має підписати голова ВРП.
У разі відмови узгодити кандидатів, Етична рада утворюється автоматично у складі перших трьох прізвищ зі списку міжнародників та перших трьох зі списку Ради суддів. Ця заява ВРП означає, що ніхто з посадових осіб ВРП не підписав список. Отже, набирає чинності передбачений законом варіант «Б». Рада суддів дала 4 кандидатури, а у списку міжнародників їх більше.
Інтрига у тому, що голови ВРП на сьогодні немає, є в.о. голови ВРП. Що й стало формальною причиною для такої стратегії ВРП. Закон не передбачає можливості підпису в.о. або заступника голови Вищої ради правосуддя — Олексія Маловацького.
Що з одного боку добре — автоматично набирає чинності варіант «Б» і Етична рада вважається створеною. Але, з іншого боку, це погано, тому що комісія починає працювати в умовах продовження конфлікту та відсутності комунікації між ВРП, Радою суддів та міжнародними партнерами та донорськими проєктами. Все це схоже на дитячу гру, хто перегляне когось.
Нагадаємо, що Конституційний Суд України відкрив провадження за поданням Верховного суду про конституційність реформування Вищої ради правосуддя.