Єврокомісія готується рекомендувати розпочати переговори про вступ України в ЄС — Bloomberg

Поділитися
Але вона може наполягати на досягненні прогресу в деяких пріоритетних сферах, включаючи боротьбу з корупцією, як на проміжних кроках.

Виконавчий орган ЄС готується рекомендувати розпочати переговори про членство з Україною, пропонуючи Києву стимул, оскільки Україна прагне забезпечити продовження військової та фінансової підтримки з боку союзників. Про це повідомляє Bloomberg.

Очікується, що наступного місяця Єврокомісія рекомендуватиме розпочати багаторічний процес вступу України до ЄС, кажуть джерела Bloomberg. Але вона може наполягати на досягненні прогресу в деяких пріоритетних сферах, включаючи боротьбу з корупцією, як на проміжних кроках.

Після того, як Єврокомісія надасть свою рекомендацію, лідери ЄС повинні будуть підписати її, найімовірніше, на саміті в грудні. Після цього Україна розпочне тривалу процедуру завершення реформ і приведення свого законодавства у відповідність до законодавства ЄС у більш ніж 30 сферах, включаючи верховенство права та економіку. 

Для ЄС вступ України стає вирішальним випробуванням здатності блоку приймати нових членів і адаптувати свій процес прийняття рішень. Війна Росії проти України та попередні заявки на вступ від кількох інших країн, зокрема, на Західних Балканах, також ускладнюють дебати. 

Відновлення процесу розширення блоку, що складається з 27 членів, відбувається в критичний момент, оскільки ЄС прагне забезпечити, щоб країни Східної Європи залишалися в його орбіті, а не в орбіті Росії чи Китаю.

На початку наступного місяця в Гранаді, Іспанія, лідери ЄС обговорять процес розширення і те, як підготуватися до вступу нових членів, включаючи країни Західних Балкан і Молдову. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС повинен продовжувати інтеграцію, водночас відкриваючи двері для нових кандидатів, "щоб надати блоку геополітичної ваги і здатності діяти". 

Фон дер Ляєн наполягала на тому, що процес вступу до ЄС базується на заслугах, але вказала на “великі успіхи, яких Україна вже досягла з моменту надання їй статусу кандидата" в червні минулого року.

Не рекомендувати розпочати переговори про вступ було б політично неприйнятним для Єврокомісії, зважаючи на труднощі, з якими зіштовхнулася Україна, додали джерела Bloomberg. 

Представник Єврокомісії відмовився коментувати цю інформацію.

Початок переговорів про членство посилив би позицію України Володимира Зеленського на тлі контрнаступу ЗСУ, який просувається повільними темпами. Він підозрює, що прихильність президента США Джо Байдена до передачі зброї та фінансової допомоги коливається, й інші лідери можуть взяти приклад зі Штатів, повідомляло агентство Bloomberg раніше.

Рекомендація Єврокомісії буде обговорюватися країнами-членами в грудні, коли лідери ЄС можуть дати своє “благословення” на початок переговорів про вступ із Києвом, хоча позиція деяких країн, включаючи Угорщину, залишається незрозумілою.

Для того, щоб запустити процес вступу, Україна повинна досягти прогресу в проведенні реформ. Цього тижня Єврокомісія повідомила державам-членам, що прогрес у деяких реформах, зокрема, у реформі Конституційного суду, є, але потрібно більше робити для боротьби з корупцією та відмиванням грошей, захисту меншин та зменшення впливу олігархів у країні.

Країна завершила реформи в управлінні судовими органами та медіа-секторі.

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявляв, що Верховна Рада схвалила 99,9% того, що вимагає ЄС для початку переговорів про вступ України. Також Рада розглянула у першому читанні законопроект щодо політично значущих осіб. За його словами, це "специфічний документ і щодо нього є багато дискусій". Однак він висловив упевненість, що Рада "опрацює його і за декілька тижнів ухвалить у другому читанні".

За словами одного з дипломатів ЄС, після того, як лідери блоку дадуть зелене світло, ЄС потрібно буде ретельно визначити послідовність проміжних кроків, оскільки на вирішення проблем, включаючи корупцію, знадобиться час. Цей крок також вимагатиме дотримання делікатного балансу, щоб показати західнобалканським кандидатам, що для Києва немає коротких шляхів, додав дипломат.

Що стосується столиць ЄС, то блок повинен гарантувати, що він готовий прийняти нових членів ще до завершення процесу вступу - шляхом підвищення гнучкості процесу прийняття рішень або реформування бюджету ЄС для кращого досягнення спільних цілей, сказав другий європейський дипломат.

Українська влада сподівається, що Україні вдасться пройти процес вступних переговорів з Євросоюзом дуже швидко і стати членом ЄС вже за два роки. Водночас очільники європейських інституцій стримано висловлюються щодо часових рамок вступу України і підкреслюють, що процедура не передбачає чітких хронологічних меж різних етапів, а швидкість вступу залежить від заслуг — темпів і якості реформ країни-кандидата.

Про що говорить перша оцінка Єврокомісії щодо готовності України до приєднання до ЄС, дізнайтеся зі статті експерток Українського центру європейської політики Любові Акуленко і Сніжани Дяченко «Як Україні швидше вступити до ЄС: кілька речей, які потрібно знати».

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі