Про це у своїй статті для DT.UA пише Микола Мирний. Автор вказує, що Офіс прокурора в Гаазі не обмежений часовими рамками, а вивчення російсько-грузинського збройного конфлікту зайняло у нього вісім років, оскільки уряд вводив суд в оману.
"Грузинське питання затягнулося так довго, бо уряд цієї країни вводив в оману суд, запевняючи, що він розслідує злочини в Південній Осетії. Як відомо, МКС працює на принципі компліментарності. Тобто він починає розслідувати злочини тільки в тому разі, коли розуміє, що країна не хоче або з різних причин не здатна розслідувати міжнародні злочини", – йдеться в статті.
За словами Мирного, правозахисники не схвалюють того, що в результаті дій президента Петра Порошенка, перспектива членства України в МКС відсунулася на три роки. Так, голова Європейського комітету проти тортур Микола Гнатовський вважає, що в якості повноправного члена суду Україна могла б заощадити багато часу.
"Ми знову стали в позицію об'єкта замість того, щоб бути активним суб'єктом. Ми відкрилися і сказали суду: "Ось дивіться на всю нашу білизну і думайте, що з цим робити". Якби ми були членом МКС, то могли б відразу передати ситуацію на розгляд прокурору і, як мінімум, зекономили б час на одному етапі - попередньому розслідуванні", - пояснює він, відмовляючись прогнозувати, чи порушить гаазький прокурор справу за злочинами в Криму.
Правозахисники, при цьому, сходяться в думках про те, що в разі порушення справи, розслідування буде складним, якщо врахувати ізольованість півострова і відмову РФ від співпраці з МКС.
Нагадаємо, в листопаді Група правозахисників направила на розгляд Міжнародного кримінального суду звіт з доказами злочинів проти людяності на території окупованого РФ Кримського півострова.
Нагадаємо, 15 листопада Міжнародний кримінальний суд в Гаазі прирівняв анексію Криму до міжнародного збройного конфлікту.
Вже на наступний день, в середу, 16 листопада, Президент РФ Володимир Путін підписав розпорядження про намір Росії не стати учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
Детальніше про перспективи "кримської" справи проти РФ у Гаазькому Міжнародному кримінальному суді читайте в статті Миколи Мирного "Розірвати коло безкарності" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".