Як повідомляє "Укрінформ", в ефірі польського телеканалу TVP1 президент визнав, що історичне минуле як і раніше впливає на українсько польські відносини.
"Ми маємо право твердо вимагати, щоб була показана історична правда, а історична правда означає абсолютну заборону на уславлення тих, хто був вбивцями", – заявив він.
Польський президент розповів, що просив у президента України Петра Порошенка змінити закон, прийнятий у квітні 2015 року, згідно з яким ОУН і УПА визнаються формуваннями, що боролися за незалежність України і мають право на відповідні почесті.
"Ці питання значною мірою впливають на польсько-українські відносини. Вони не будуть хорошими, поки ці справи не будуть вирішені", – підкреслив він.
Дуда зазначив, що Україна переживає складнощі з формуванням національної самосвідомості. За його словами, в України є свої герої, яких готова визнати і Польща.
"Це ті, хто сьогодні гине на Сході України на захист суверенної, незалежної і вільної України. Це ті, хто загинув, як Небесна Сотня. І це герої, яких ми готові шанувати разом з вами (українцями, – ред.) – герої боротьби за суверенну Україну, яка буде дійсно вільною і незалежною від чужого впливу", – сказав польський лідер.
Нагадаємо, що 22 липня минулого року Сейм Польщі услід за Сенатом встановив 11 липня днем пам'яті жертв геноциду", здійсненого українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої у 1939-1945 рр..".
У відповідь на рішення Сенату та постанову Сейму Польщі, 8 вересня Верховна Рада ухвалила постанову, в якій засудила "односторонні дії Сенату і Сейму Республіки Польща, спрямовані на перегляд результатів співпраці, які були досягнуті під час конструктивного українсько-польського діалогу за останні десятиліття".
Раніше польський політолог, екс-депутат Європарламенту і Сейму Польщі Павел Коваль у своїй статті для DT.UA писав, що бажання частини політичних кіл України будувати нову ідентичність українського народу навколо ідеології ОУН-УПА і особистості Степана Бандери гарантовано створить Києву проблеми інтеграції до ЄС і НАТО.
Детальніше про складнощі в українсько-польських відносинах читайте у статті Павела Коваля "Потреба уяви, потреба інституцій" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".