Державне бюро розслідувань завершило досудове розслідування щодо колишнього президента Віктора Януковича та прем'єр-міністра Миколи Азарова у справі про державну зраду України за попередньою змовою групою осіб щодо імплементації так званих «Харківських угод».
За даними слідства, що низка колишніх високопосадовців сприяли військовим планам держави-агресора — «опікувались» збільшенням кількості особового складу та військової техніки окупантів в Криму. Спочатку їх «допомога» була використана для анексії у 2014 році АР Крим та міста Севастополя, а надалі для розгортання Росією повномасштабної війни проти України.
Зокрема Віктор Янукович особисто забезпечив легалізацію зрадницької угоди за українським законодавством. Саме за його вказівкою був підготовлений проєкт міждержавної угоди, погоджений центральними органами виконавчої влади та схвалений на засіданні Кабміну. Надалі так звані «Харківські угоди», ратифікувала Верховна Рада, і їх було імплементовано.
“Харківські угоди” продовжили термін перебування Чорноморського флоту РФ в Україні ще на 25 років та дозволили нарощування особового складу російських збройних сил в Криму, хоча росіяни мали зменшувати свій контингент на півострові. Таким чином у 2014 році з відома Януковича на півострові знаходилось майже 37 тисяч особового складу збройних сил Росі, які становили загрозу суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, а також державній безпеці України.
“Все це сприяло захопленню росіянами території АР Крим та надалі утворення на захоплених територіях нових військових частин та підрозділів ЗС РФ, які своєю чергою були застосовані російською федерацією для повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 до України”, - йдеться у підсумках слідства.
Нагадаємо, що у справі “Харківських угод” також повідомлено про підозру та оголошено в розшук колишніх міністрів оборони, юстиції та закордонних справ України, а слідчим суддею відносно них аналогічно обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Зараз щодо колишніх міністрів юстиції та закордонних справ триває екстрадиційна процедура — один з підозрюваних переховується на Кіпрі, а місцезнаходження іншого перевіряється.
Колишній Міністр оборони України, підозрюваний у вчиненні державної зради, переховується на території Білорусі, що на даний час унеможливлює його екстрадицію.
Харківські угоди були підписані 21 квітня 2010 тодішніми президентами України і Росії Віктором Януковичем і Дмитром Медведєвим. З української сторони головним ідеологом їх укладення був тодішній перший віце-прем'єр Андрій Клюєв за підтримки секретаря РНБОУ Раїси Богатирьової, котра дісталася Віктору Януковичу у спадок від Віктора Ющенка, і, зрозуміло, прем'єра Миколи Азарова. Зовнішньополітичний напрямок в адміністрації президента Януковича тоді курирував Андрій Гончарук, а Міністерство закордонних справ очолював Костянтин Грищенко.
Одним з головних розробників і промоутерів Харківських угод, які доклали руку до їх написання, був єдиний наділений сьогодні владою учасник тих подій - «вічний» Руслан Демченко - тодішній заступник міністра закордонних справ, який до останнього був першим замом секретаря РНБОУ Олексія Данілова і керівником комітету з розвідки. У липні Зеленський звільнив Руслана Демченка з посади першого заступника секретаря РНБО, а також усунув з посади начальника комітету по розвідці".
Про розслідування справи Харківських угод та посадовців, які брали безпосередню участь в їх узгодженні, читайте в статті Тетяни Силіної "Чи не вийде справа про Харківські угоди в пароплавний гудок?"