"Ми не будемо витрачати багато часу, якщо ми не побачимо з російської сторони бажання виконувати "Мінськ". Ми не будемо чекати роками, ми визначили обмежений час", - наголосив він під час під час виступу на зустрічі у Лондоні, організованій Chatham House та "Українською призмою".
Він не уточнив, скільки саме готові зачекати у Зеленського, однак як свідчать попередні заяви представників президентської команди, отримати чітку позицію щодо імовірності мирного врегулювання в Донбасі там очікують о першій половині 2020 року.
"Україна зробить все від нас залежне, щоб добитися припинення війни і миру дипломатичним шляхом. Але ми, безумовно, маємо і "план Б". Якщо ми не побачимо сьогодні готовності з боку РФ йти до мирного процесу, до виконання Мінських домовленостей, що ж, будемо тоді не в фігуральному плані будувати стіну і жити далі", - цитує помічника Зеленського "Європейська правда".
У цьому питанні Україна розраховує на досвід Ізраїлю. Водночас Єрмак наголосив на тому, що команда президента налаштована на успіх переговорів.
Зазначимо, нещодавно Зеленський інтерв'ю німецькому виданню Spiegel зауважував, що слід боротися за тих жителів Донбасу, які "розгубились" і не мають чітко визначеної проросійської чи проукраїнської позиції. Водночас тим, хто вважає себе росіянином, президент запропонував виїхати з ОРДЛО.
3 грудня під час координаційної наради в Офісі президента у межах підготовки Володимира Зеленського до переговорів у нормандському форматі було представлено п'ять сценаріїв реінтеграції ОРДЛО. Їх зміст на Банковій не розкривають, однак відомо, що сценарію звільнення окупованих територій військовим шляхом серед них немає.
Як повідомлялося, Київ, Берлін, Париж і Москва підтвердили участь лідерів чотирьох держав у нормандському саміті 9 грудня в столиці Франції.
Володимир Зеленський заявляв, що планує обговорити на переговорах звільнення заручників, відновлення контролю над кордоном, "строки припинення війни" та місцеві вибори в ОРДЛО. За словами міністра закордонних справ Вадима Пристайка, Україна розраховує на суттєвий прогрес у врегулюванні конфлікту.
Водночас у Кремлі продовжують вимагати відведення ЗСУ по всій лінії фронту і надання окупованим територіям "особливого статусу" на постійній основі. Прессекретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявляв про підготовку якогось документа, на підписання якого за підсумками переговорів розраховує РФ.
Голова МЗС України Вадим Пристайко повідомив, що робочий варіант комюніке затвердили на початку вересня. За підсумками саміту лідери чотирьох країн повинні дати позитивну оцінку розведення військ на трьох ділянках та обміну утримуваними особами, а також схвалити продовження роботи в цих напрямках. Про зміну положень або черговості пунктів Мінських домовленостей не йдеться.
Докладніше про підготовку паризького саміту нормандської четвірки читайте у статті Костянтина Єлісєєва "Паризький саміт нормандської четвірки: врятувати Україну від стратегічної помилки" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".