Учасники нормандської четвірки погодили текст документа, який лідери Україна, Німеччини, Франції і Росії погодидилися підписати на саміті в Парижі 9 грудня, повідомив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко. Глава МЗС підкреслив, що про принципові рішення, що стосувалися б зміни положень або черговості пунктів Мінських домовленостей не йдедться, передає "Європейська правда".
"Це не буде Мінськ-3", – заявив Пристайко на конференції NATO Engages в Лондоні у вівторок, 3 грудня.
За словами міністра, робочий варіант, який має бути покладений в основу фінального документу, було погоджено ще на початку осені.
"Ще 2 вересня радники лідерів чотирьох країн затвердили прикінцеві положення комюніке, яке буде оприлюднене по завершенні саміту", – розповів дипломат.
Очільник МЗС охарактеризував документ як "дуже обережний", уточнивши, що його основне завдання – фіксація поточних досягнень у процесі врегулювання в Донбасі. Зокрема, учасники саміту повинні дати позитивну оцінку розведення військ на трьох ділянках і обміну утримуваними особами, а також схвалити продовження роботи в цих напрямках.
"Лідери відзначають успішне розведення на трьох ділянках і пропонують визначити наступні точки розведення. Лідери відзначають успішний обмін, що відбувся, і пропонують прискорити роботу щодо наступного етапу обміну, включаючи ідею всіх на всіх. Далі, лідери вимагають визначити наступні ділянки для розмінування, і так далі", – пояснив Пристайко.
"То є дуже короткий документ, наприкінці якого в проекті написано, що лідери уповноважують свої переговорні команди продовжити підготовку таких ініціатив. Це загальні фрази, щоі перетворяться на документ лише по завершенню зустрічі глав держав", – додав він.
Як повідомлялося, Київ, Берлін, Париж і Москва підтвердили участь лідерів чотирьох держав у "нормандському" саміті 9 грудня в столиці Франції.
Володимир Зеленський заявляв, що планує обговорити на переговорах звільнення заручників, відновлення контролю над кордоном, "строки припинення війни" та місцеві вибори в ОРДЛО. За словами міністра закордонних справ Вадима Пристайка, Україна розраховує на суттєвий прогрес у врегулюванні конфлікту.
У той же час, в Кремлі продовжують вимагати відведення ЗСУ по всій лінії фронту і надання окупованим територіям особливого статусу" на постійній основі. Прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявляв про підготовку якогось документа, на підписання якого за підсумками переговорів розраховує РФ.
Президент РФ Володимир Путін не брав участі в роботі "Нормандської четвірки" з березня 2018 року, коли було зроблено спільну заяву лідерів чотирьох держав. Остання на сьогодні зустріч лідерів України, Франції, Німеччини та Росії відбулася в Берліні в жовтні 2016 року.
Детальніше про підготовку паризького саміту нормандської четвірки читайте у статті Костянтина Єлісєєва "Паризький саміт нормандської четвірки: врятувати Україну від стратегічної помилки" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".