Росія продовжує нарощувати війська на кордоні України, поглиблюючи конфлікт та збільшуючи напругу навколо питання всієї європейської безпеки. Про це на пресконференції за підсумками поїздки на контактну лінію на сході України заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель.
"Конфлікт на кордоні (України) набуває поглиблення, і це призводить до зростання напруги навколо європейської безпеки в цілому. Росія нарощує війська у дуже незвичний спосіб та концентрує зброю навколо кордонів України, цей процес відбувся дуже швидко… Коли президенти Байден і Путін зустрілися у Женеві (у червні 2021 року - ред.), здавалося, що ЄС і Росія розпочали процес налагодження каналів комунікації, і ми, європейці, прислуховуємося до цих контактів між Росією і США. Але зараз все інакше", - зауважив високий представник ЄС.
У контексті анонсованих 10-12 січня переговорів між Росією і США, Боррель заявив, що наступного тижня відбудеться зустріч міністрів закордонних справ й оборони країн Європи, де планується виробити позицію щодо необхідності участі європейської сторони у цьому діалозі.
"Якщо Росія бажає говорити – має бути організований діалог… Це не було б хорошою ідеєю – відмовлятися від діалогу, про який просить Росія. Але, якщо Росія хоче говорити про безпеку в Європі, тоді і європейці мають бути частиною цієї розмови. Наступного тижня відбудеться зустріч міністрів закордонних справ й оборони країн Європи – ми обговоримо, яким має бути наше слово у цих переговорах. Через координацію з США, у розмові з росіянами, хочуть вони цього або ні, – вони мають розмовляти з нами", - підкреслив Боррель.
Він наголосив, що учасниками цих переговорів мають бути також українці, оскільки багато з питань порядку денного прямо стосуються України.
Нагадаємо, перемовини між Росією і США щодо України заплановані на 10 січня. Вони пройдуть у межах платформи Стратегічного діалогу з безпеки. Крім того, 12 січня має відбутися зустріч Росія-НАТО, а 13 січня - засідання Постійної ради ОБСЄ.
На перемовинах між Росією і США, як очікується, будуть порушені теми безпекової ситуації довкола України та діяльність НАТО в Європі.
А ZN.UA пропонує читачам поміркувати, що чекає на Україну в середньостроковій перспективі й до чого варто готуватися вже зараз:
- Сергій Корсунський "Імперія Путіна готується завдати удару у відповідь: чого чекати Україні";
- Олексій Їжак «"Байден і Путін розійшлися по кутах. Чого чекати Україні";
- Олег Шамшур "Ворог біля воріт: хто і як може зупинити Путіна";
- Володимир Кравченко "Україна – епізод у серіалі, сценарій якого пишемо не ми?".