Бюджети громад можуть втратити 5 млрд гривень через нову методику оцінки земельних ділянок

ZN.UA Ексклюзив Документ
Поділитися
АМУ закликає уряд переглянути зниження коефіцієнтів, що дозволить підприємствам-надрокористувачам платити на 20% менше, а будівлям і спорудам «Укрзалізниці» – вдвічі менше.

Уряд 3 листопада розглянув та прийняв з доопрацюванням проєкт постанови «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок». В Асоціації міст України наголошують: кінцева редакція проєкту постанови з АМУ не погоджувалася, що є порушенням регламенту уряду.  

Відповідний Порядок було затверджено ще у 2016 році наказом Мінагрополітики. Нова Методика пропонує зменшити окремі коефіцієнти, що враховують цільове призначення земельної ділянки, зокрема для розміщення та експлуатації:

  • основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств, що пов'язані з користуванням надрами (з «1,2» до «1,0»);
  • будівель і споруд залізничного транспорту (з «1,0» до «0,5»);
  • для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій (з «0,65» до «0,5»).

Проєкт Методики також не містить перехідних положень щодо:

  • документації із нормативної грошової оцінки (НГО) земель населених пунктів, яка перебуває на момент набуття чинності нової Методики, у розробці;
  • визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок відповідно до документації, яка розроблена до набуття чинності нової Методики.

На думку фахівців, таке зниження коефіцієнтів призведе до зменшення плати за землю та зниження надходжень до місцевих бюджетів.

«Затверджена урядом Методика – це мінус 5 млрд гривень для органів місцевого самоврядування та даремно витрачені громадами кошти на документацію з НГО. Підприємства, що пов’язані з користування надрами, платитимуть на 20% менше. Будівлі і споруди «Укрзалізниці» – вдвічі менше, а енергогенеруючі компанії матимуть з коефіцієнтом 0,5 на відміну від попереднього в 0,65», - наголошують в АМУ у коментарі ZN.UA.

Замість покращення ситуації з наповненнями місцевих бюджетів, насамперед сільських, нова нормативно-грошова оцінка надає суттєву пільги «Укрзалізниці» (оскільки скасування земельного податку для неї не проходило через стіни парламенту), послаблює фінансове навантаження надрокористувачів та надприбуткових кар’єрів, а також енергогенеруючих компаній.

Крім того, громадам зараз необхідно шукати кошти для здійснення нової нормативно-грошової оцінки на всій території, оскільки постанова не має перехідного положення.

На думку фахівців при визначенні НГО конкретної земельної ділянки мають застосуватися ті коефіцієнти, які діяли на момент затвердження діючої технічної документації.

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Нагадаємо, 24 травня президент Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Документ передбачає передачу держземель за межами населених пунктів до комунальної власності ОТГ.

Після відкриття ринку землі та передачі земель між населеними пунктами у розпорядження громад ділки під супроводом чиновників ОДА почали тиснути на громади, вимагаючи виділити по 2 законні гектари землі «своїм» людям «по-доброму».

У статті «2 га у законі. Схема без сорому та совісті» член координаційної ради громадської спілки «Українська мережа сільського розвитку» Іван Фурсенко називає основні причини корупційної навали на сільські громади та вказує на можливі шляхи виходу із земельного піке.

Поділитися
Дивіться спецтему: Запуск ринку землі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі