Більшість українців однаково побоюються посилення і США, і Росії – соціолог

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Більшість українців однаково побоюються посилення і США, і Росії – соціолог
Ближче до 2024 року в Україні може з'явитися свій варіант Орбана чи Ердогана, який набирає політичні бали на почутті образи на зовнішній світ.

Близько двох третин українців вбачають проблему у зростанні сил і Вашингтона (65%), і Москви (62%), респонденти із західних областей частіше згадують Росію, а з південних – США як проблему для майбутнього України, свідчать дані дослідження Фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва».

«Однак цікаво інше: два з трьох респондентів, які побоюються впливу США, так само не в захваті від сильної Росії. І найбільше таких людей серед тих, хто не хоче приєднуватися ані до ЄС, ані до Митного союзу », – пише соціолог Петро Бурковський у статті « Не лише ковід та Росія: чого українці бояться у майбутньому ».

За його словами, в Україні переважають настрої як у країні, яка перебуває в облозі та не має реальних надійних союзників.

«Це ще не прагнення ізоляції та відмежування від зовнішнього світу, але доволі сприятливі умови для популістів, які заграватимуть із почуттям образи на зовнішній світ, вказувати на «зовнішніх ворогів» як «причину» невдач у сфері політики, економіки та безпеки. (…) Не виключено, що ближче до 2024 року ми можемо побачити український варіант чи то Орбана, чи то Ердогана», – попереджає соціолог.

Однак шанси на нормальні відносини з розвиненою Європою Україні необхідні: дві третини українців все ж усвідомлюють загрозу і економічного занепаду, і нових глобальних економічних криз (по 64% опитаних). А історія України неодноразово доводила, що розрахунок на власні сили виправданий лише тоді, коли стовідсотково не очікуєш на удар у спину.

Щодо Китаю, то його сил і впливу в майбутньому українці побоюються більшою мірою (47%), ніж жителі розвинених європейських країн, таких як Франція (40%), Німеччина (33%), Нідерланди (25%). І набагато більше, ніж там, де Китай відзначився серйозними інвестиціями та позиками, як, наприклад, у Греції (38%) чи Угорщині (22%).

«Можемо лише припустити, що оцінка Китаю українцями багато в чому залежатиме від поведінки самого Бейцзіна: нав'язування нерівноправних та невигідних умов чи контрактів закриє шлях м'якому китайському впливу», - підсумовує Бурковський.

Загрози, які 15–20 років тому більшості українців здавалися примарними (як, наприклад, російська агресія) чи навіть фантастичними (всесвітня пандемія), мало не зруйнували державу. Водночас страхи, що нав'язуються (мовна і міжетнічна ворожнеча), лише відволікали увагу і зусилля від важливіших питань.

Фонд «Демократичні ініціативи» поцікавився у співвітчизників, які загрози для України вони вбачають у наступні десять років. А також порівняв їх зі страхами наших ближніх та далеких сусідів. Всі подробиці у матеріалі Петра Бурковського «Не тільки ковід та Росія: чого українці бояться у майбутньому» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі