Понад половина українців вважає, що ініційований президентом України Володимиром Зеленським законопроєкт про деолігархізацію самим олігархам не загрожує, свідчить опитування Київського міжнародного центру соціології (КМІС).
«Більшість жителів України – 56,4% – вважають, що Закон про деолігархізацію не є загрозою для олігархів. Вважають, що він становить загрозу – 20,4% респондентів», - йдеться у пресрелізі.
Не визначилися з власною позицією або відмовились відповідати 23,2% опитаних українців.
Опитування проводилося з 22 до 29 червня 2021 року методом особистого (face-to-face) інтерв’ю з використанням планшета (CAPI, computer-assisted personal interviews). Опитано 2031 респондента, що мешкають у 107 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим) за 3-х ступеневою стохастичною вибіркою з квотним відбором на останньому ступені, що репрезентативна для населення України віком від 18 років. У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.
Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн–ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,9% – для показників близьких до 25%, 2,2% – для показників близьких до 12%, 1,5% – для показників близьких до 5%.
Нагадаємо, 1 липня Верховна Рада 275 голосами «за» ухвалила за основу президентський законопроєкт №5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)». Примітно, що голоси за президентську ініціативу дали пов’язані із олігархом Ігорем Коломойським «Довіра» і «За майбутнє» (по 18 голосів).
Проєкт закону містить грубі порушення, зокрема, наділяє президента та РНБО не передбаченими Конституцією України повноваженнями, свідчить висновок Головного науково-експертного управління Апарату ВР. Спікер парламенту Дмитро Разумков наголошував на тому, що проєкт закону потребує доопрацювання.
ZN.UA пильно стежить за перебігом деолігархізації і першим інформує читачів про ключові події на цьому напрямку. Аби глибше розібратися у темі, радимо прочитати наступні статті:
- Які двері збирається відімкнути Зеленський і на які скарби претендує, читайте у статті Інни Ведернікової «Помста карабасам. Рада в першому читанні прийняла закон про олігархів».
- Якою ЗеКоманда бачить реформу Антимонопольного комітету – ключового інструменту боротьби із олігархами, читайте у статті Юлії Самаєвої «Деолігархізація та демонополізація все. Розходимось».
- Якими будуть наступні маневри на деолігархічному фронті, читайте у статті Олександра Лємєнова«Законопроєкт «Про олігархів»: чи не стане увертюра фінальним акордом?».
- Як законопроєкт відкриває олігархам і підсанкційним особам шлях до укрупнення імперій в обхід АМКУ, читайте у статті Олени Поканєвич «Антимонопольна реформа в інтересах великого бізнесу, або Специфічний погляд «слуг» на боротьбу з олігархами».
- Яких змін потребує цей законопроєкт, читайте у статті Євгенія Редзюка «Деолігархізація України — місія можлива?».
- Як усе починалося, читайте у статті Юлії Самаєвої «Законопроєкт «Про олігархів»: основні положення vs головні очікування».