Президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Микола Стрижак заявив, що в Україні землю захоплюють з допомогою біт і тітушок, а це означає, що в країні панує навіть не рейдерство (інтелектуальне захоплення активу), а звичайний бандитизм. Відповідну заяву він зробив в інтерв’ю редакторці відділу політики Інні Ведерніковій.
«Якщо на ключовій посаді в профільному комітеті сидить розбійник, то й закони, які він лобіює, захищатимуть розбійників. Цю людину (йдеться про співзасновника «Українського Аграрного Холдингу» Миколу Сольського – ред.), як я вже сказав, неодноразово ловили за руку. Точніше, його людей. Сам він, звичайно, не бруднитиметься, - сказав Стрижак. - Річ у тім, що в нас уже навіть не рейдерство, а звичайний бандитизм. Тому що рейдерство — це інтелектуальне захоплення активу. В Україні ж землю захоплюють з допомогою біт і тітушок. І якщо все це робиться саме в такий спосіб, виходить, до влади в агросфері прийшли бандити».
Він пригадав нещодавній скандал, коли ім'я голови профільного парламентського комітету пана Сольського стало відоме всій країні.
«Всі матеріали передано в офіс президента, чекаємо реакції. Хоча надії на торжество справедливості дуже мало. Для них Сольський — свій», - уточнив Стрижак.
При цьому президент Асоціації фермерів додав, що сьогодні свавілля панує в кооперативах.
«Якщо кооператив збитковий, то він нікому не потрібен. Якщо успішний — люди Сольського тут як тут. Знаходять Іванова Івана Івановича, на нього переоформляють документи, пишуть фіктивний протокол зборів членів кооперативу, які нібито обрали нового голову. «Чорний» реєстратор реєструє нове керівництво, й усе. Потім усі твої докази про те, що підпис фальшивий, «врахують» у столичному Печерськом суді», - пояснив співрозмовник.
На пасаж журналістки про те, з чим виснажений фермер 1 липня піде до банку і чи не потрапить він у результаті в боргову кабалу, президент Асоціації фермерів відповів: «Схем — безліч. Запобіжників — немає. Усе це може викликати класичний протест на селі».
При цьому Стрижак переконаний, що у фермерства є внутрішній ресурс для протесту.
«Я вважаю, що в державної влади завжди має бути здоровий глузд і бажання, виявивши помилку, її виправити. Адже питання вже навіть не в передчасному відкритті обігу землі, а в моделі, яка запрацює після».
То чому команда Зеленського, пообіцявши підтримати фермерів, згорнула всі програми і заблокувала їхні казначейські рахунки? Навіщо заступникові міністра від агрохолдингів кишенькова геошка, яка нібито об'єднала фермерів? Чия рука лізе в Держгеокадастр і відбирає землю у фермерів, а потім продає їм же втридорога? До чого тут прокуратура, і як вона "наглядає" за тим, що відбувається на готовому до відкриття ринку? Хто рейдерить успішні фермерські кооперативи, і чому йому за це нічого не буде? Де візьмуть гроші ослаблені фінансово фермери, щоб із 1 липня купувати землю? Чи не потраплять вони, зрештою, в боргову кабалу до банків, які очікують здобичі? Чи є в ухвалених законах запобіжники, що можуть не дати агромагнатам скупити землю через підконтрольних фізосіб не дочекавшись 2024-го року? Відповіді на ці та багато інших запитань читайте в інтерв'ю Інни Ведернікової з президентом Асоціації фермерів та приватних землевласників України Миколою Стрижаком.
Попереднє інтерв’ю з Миколою Стрижаком, де він розповів ZN.UA про своє ставлення до земельної реформи, читайте за посиланням.