У липні нинішнього року виповниться рік відтоді, як прокуратура України втратила частину своїх повноважень. Нині функції цього органу нагляду зводяться до підтримки державного обвинувачення, представлення інтересів громадянина або держави в суді, нагляду за дотриманням законів органами досудового слідства, дізнання й тих, що проводять оперативно-розшукову діяльність. Плюс нагляд за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах та інших заходах примусового характеру, пов’язаних з обмеженням волі громадян. У принципі, немало. Хоча, втративши право на санкціонування арешту й розгляд у порядку нагляду скарг, рішень і вироків судів, прокуратура — принаймні Дніпропетровської області — торік петицій і прохань почала одержувати менше.
2001 року органи прокуратури Дніпропетровщини одержали 23 тисячі письмових звернень, що на 1745 менше, ніж 2000-го. Після їх розгляду шістнадцять із половиною тисяч «позовів» у прокуратуру було задоволено, причому 24% з них розглядав безпосередньо обласний апарат. Аналіз статистичних даних показав, що потік скарг зменшився переважно за рахунок зниження кількості звернень із питань нагляду за дотриманням і застосуванням законів. Утім, це не заважає їм, як і раніше, бути пріоритетними. 41,4% звернень, розглянутих прокуратурою за весь 2001 рік, написано у зв’язку з порушенням конституційних прав громадян. Друге «почесне» місце посідають слідчі й дізнавачі УМВС у Дніпропетровській області: їхньої роботи стосується 35,6% скарг, розглянутих прокуратурою. Є претензії також до органів слідства районних і міських прокуратур — 7,1% листів. Трохи менше звернень із питань законності судових рішень у цивільних і господарських справах — 6,3%, удвічі менше — 3,1% — у кримінальних. На реабілітацію засуджених, захист прав неповнолітніх, охорону довкілля припадає 6,3%.
Статистика, на жаль, невблаганно констатує, що законослухняність, зокрема на Дніпропетровщині, не в пошані. З усієї маси розглянутих заяв і скарг про недотримання та просто ігнорування законів прокуратура задовольнила 13%. А стосовно невчасної виплати зарплати, пенсій, незадовільних розрахунків при звільненні чи виході на пенсію, позбавлення пільг, аліментів, допомоги тощо, то тут відсоток набагато вищий — 51,6. Найбільше задовольнялося скарг із питань порушення трудового законодавства (330), соціального захисту громадян (169), із питань власності (46) і житлових проблем (79). Особливо часто грішать жеки та їхні аналоги: відмовляються виписувати людей через заборгованість в оплаті житла, що суперечить Цивільному кодексу й Конституції України. За результатами прокурорського реагування, 2001 року повернення соціальних виплат становило 53 млн. 660 тисяч гривень, а за два місяці нинішнього року — 19.
— Заходи постійного прокурорського реагування на порушення конституційних прав громадян як із боку державних органів, так і недержавних юридичних (фізичних. — В.О.) осіб — протести, розпорядження, подання, передбачені Законом «Про прокуратуру», — вже дали свої результати, говорить прокурор області Володимир Шуба. Починаючи з 2000 року, в Дніпропетровській області немає заборгованості у виплатах пенсій. Крім того, ліквідовано порушення черговості при направленні на лікування громадян, потерпілих від аварії на ЧАЕС. Як засвідчили перевірки, основними порушниками конституційних прав громадян у частині права на працю є комерційні структури.
Приміром, на одному з підприємств області, орендованому іноземною компанією, було створено рабські умови праці: 14—16-годинний робочий день без технологічної перерви, порушення КЗпроП тощо. Проти директора порушено кримінальну справу.
Звертаються в прокуратуру й жертви кампанії боротьби з корупцією. Так, відновлено чесне ім’я держчиновника, якого міський суд уже встиг зробити корупціонером.
Володимир Васильович не пригадує випадку, щоб скарги у зв’язку з незаконними рішеннями у сфері оподаткування та приватизації, де губляться бюджетні гроші, суд не задовольнив. З тримісячним зволіканням рішення Дніпропетровського міськвиконкому про стягування заниженого, на думку прокуратури, земельного податку суд таки скасував. У бюджет додатково надійде 6,8 млн. грн. До речі, 2001 року в бюджет із подачі прокуратури повернулося понад 8 млн. гривень, а за два місяці нинішнього — 360 тисяч.
Некомпетентність, незаконні постанови про відмову в порушенні кримінальних справ, їх призупинення й закриття, порушення слідчими й дізнавачами норм кримінально-процесуального законодавства і, нарешті, елементарне нехлюйство вже стільки років поспіль породжують потужний потік письмових і усних заяв у прокуратуру.
Пані К., що пролежала кілька тижнів у лікарні після побиття невідомими, міліція відмовила в порушенні кримінальної справи. Зібрані докази за фактом дорожньо-транспортної події, внаслідок якої загинув пенсіонер, не перешкодили слідчому закрити кримінальну справу. За цими й іншими, не менш кричущими, порушеннями закону прокуратура Дніпропетровської області торік задовольнила 604 скарги. Лідирують за кількістю скарг за минулий рік міськУВС Дніпродзержинська (80) і Дніпропетровська (45). Є на що понарікати і обласному органу нагляду — 62 скарги на дії своїх підлеглих прокурор Дніпропетровської області Володимир Шуба задовольнив і зробив відповідні висновки...
Населення виливає свої біди й горе не лише письмово, а й усно. Торік чиновники всіх рангів прокуратур Дніпропетровської області, включно зі своїм шефом, прийняли й вислухали 17638 громадян (це на 2% більше, ніж 2000 року). Аналіз особистих звернень громадян засвідчив, що переважна більшість їх не дуже розбирається в законодавстві. Багато хто просто не хоче звертатися в суд для вирішення трудових та інших спорів. Інші не довіряють органам юстиції, що контролюють виконання рішень судів. Чимало й таких, хто хоче одержати безкоштовну юридичну консультацію.
Звертаються в прокуратуру Дніпропетровської області й нардепи. Як правило, обстоюючи інтереси своїх виборців. 2001 року на фірмових бланках слуг народу органи нагляду Дніпропетровщини одержали 326 звернень. Задоволено значною мірою звернення й листи, що стосуються нагляду за дотриманням і застосуванням законів (14). У цілому визнано аргументованими 7 звернень депутатів і 16 пересланих ними скарг громадян. Інакше кажучи, лише 7,3% депутатських звернень мали право на життя.
Швидше за все, народні обранці або їхні помічники просто переправляли скарги своїх виборців, не дуже в них вникаючи. У дев’яти випадках народним депутатам тактовно роз’яснювали рішення Конституційного суду України від 11.04.00 року, оскільки їхні звернення були не чим іншим, як втручанням у хід досудового слідства. Втім, були винятки. Перевірка діяльності голови правління ВАТ «Криворізький тепличний комбінат», проведена після звернення народного депутата, закінчилася порушенням кримінальної справи за ст.165 ч.2 (редакція КК 1961 р. — В.О.) проти керівника підприємства. Звернення нардепів допомогли усунути серйозні порушення законодавства на Дніпропетровському лікеро-горілчаному заводі, повернути власнику незаконно конфіскований у нього автомобіль.
На жаль, попри численні, часом невиправдані позови до ЗМІ, жодна з газет і каналів ТБ у прокуратуру, за словами Володимира Шуби, не зверталася. Доходить до смішного. На одну з дніпропетровських газет одночасно кілька суддів районного й апеляційного судів подали позови про відшкодування моральної шкоди за публікування листа читачки. У ньому вона досить несхвально висловлювалася про винесені цими служителями Феміди рішення. Гроші судді вимагають чималі, але не як посадові особи, а просто як ображені обивателі. Анекдот? Ні. Ще приклад. Районний суд вирішує, що фруктово-ягідні насадження не є нерухомим майном, видає ще кілька перлів з царини «очевидне-неймовірне», і господарський суд це підтверджує.
Що характерно, таких прикладів хоч греблю гати. Тим часом із 29 червня минулого року прокуратуру позбавили права розглядати в порядку нагляду скарги на рішення судів. Аналогічна ситуація з розглядом питань права власності на землю.
Можливо, тому кількість звернень у прокуратуру зменшується. Зате збільшуються надходження в бюджет. Адже скарги в прокуратурі розглядаються безплатно, а в суді треба розкошелюватися. І чекати рішення місяцями й роками.