Верховна Рада скасувала недоторканність для депутатів місцевих рад. За прийняття відповідного закону України проголосували у вівторок 296 народних депутатів України. Цей документ вносить зміни в положення Закону «Про статус депутатів місцевих рад», яким було встановлено депутатську недоторканність для депутатів місцевих рад. Зокрема, закон усуває потребу попереднього розгляду місцевою радою питання про притягнення своїх депутатів до кримінальної відповідальності, їх арешт чи накладення на них адміністративного стягнення.
Поряд із цим, закон установлює новий порядок порушення кримінальної справи й застосування запобіжного заходу відносно депутата місцевої ради. Так, кримінальну справу у відношенні депутата місцевої ради може порушити генеральний прокурор України, заступник генерального прокурора, прокурор Автономної Республіки Крим, області, міст Києва або Севастополя, у межах його повноважень. Прокурор, що порушив кримінальну справу щодо депутата місцевої ради, зобов’язаний сповістити про це у відповідну місцеву раду не пізніше наступного робочого дня.
Запобіжний захід щодо депутата місцевої ради у вигляді підписки про невиїзд чи взяття під варту може застосовувати тільки суд. Суд, що обрав запобіжний захід відносно депутата місцевої ради, сповіщає про це у відповідну місцеву раду не пізніше наступного робочого дня.
Проти прийняття документа проголосували п’ятеро народних депутатів України (серед них четверо — із фракції «Регіони України», один — із групи Народного блоку Литвина), не голосували — 80 (представники фракцій СДПУ(о), «Регіони України», деякі представники «Відродження»), утримався — один (представник фракції Народної партії).
А керівник МВС Юрій Луценко пропонує генеральному прокурору Олександрові Медведьку створити спільні групи із співробітників прокуратури та міліції для підготування матеріалів кримінальних справ, у яких фігурують депутати місцевих рад, для притягнення їх до відповідальності. Про це Луценко сказав журналістам. «Я звернувся до генерального прокурора з проханням створити в обласних управліннях і прокуратурах спільні групи з оперативної підготовки матеріалів для розгляду в судах одразу після підписання президентом прийнятого Верховної Радою закону», — сказав в.о. міністра.
За його словами, після скасування Радою недоторканності депутатів місцевих рад процедура притягнення їх до кримінальної відповідальності буде такою: органи міліції збиратимуть матеріали, які передаватимуть прокуратурі, далі прокуратура може затримати підозрюваного депутата на три доби, після чого вона має оперативно проінформувати місцеві ради, а далі, у разі потреби, звертатися в суд для одержання дозволу на взяття депутата на підписку про невиїзд чи його арешт.
За словами Ю.Луценка, після прийняття закону прокуратурі буде простіше притягти до відповідальності людей, що ховалися від неї, будучи депутатами місцевих рад.
«Тепер легше буде працювати і з керівниками «Укрзалізниці», які розкрали її на більш як мільярд гривень, і з такими діячами, як пан Щербань, пан Лазаренко, які користувалися або збиралися користуватися... депутатською недоторканністю», — зазначив Луценко.
Міністерство внутрішніх справ активізувало розшук підозрюваних у посадових злочинах колишнього начальника Управління МВС у Львівській області Олега Сала та колишнього начальника Управління МВС у Закарпатській області Василя Варцабу.
Нагадаємо, що в листопаді 2005 року Львівська облрада дала згоду на взяття під варту й притягнення до кримінальної відповідальності депутата облради, колишнього начальника УМВС у Львівській області Олега Сала. Щодо нього порушено дві кримінальні справи: по частині 2 статті 157 КК (перешкоджання здійсненню виборчого права з використанням службового становища) і частини 3 статті 364 (зловживання владою або службовим становищем, здійснене співробітником правоохоронних органів).
У лютому МВС встановило місцезнаходження розшукуваного екс-начальника УМВС у Закарпатській області Варцаби в Москві. МВС оголосило Варцабу в міжнародний розшук у червні 2005-го. Ю.Луценко обвинуватив МВС Росії в ініціюванні зняття Варцаби з міжнародного розшуку. Варцаба обвинувачується у вчиненні низки службових злочинів.
Національне бюро Інтерполу в Україні передало в посольство США в Україні ноту з повідомленням про фактичну втрату колишнім сумським губернатором Щербанем депутатської недоторканності. За словами Юрія Луценка, навіть якби Верховна Рада не скасувала недоторканність депутатів місцевих рад, Щербань втратив би недоторканність 10 квітня, у зв’язку з закінченням терміну повноважень депутата Сумської обласної ради.
«Нині ми ще раз інформували про те, що рішення Верховної Ради є достатньо важливим для американського правосуддя», — повідомив Ю.Луценко. Він зазначив, що українська сторона зацікавлена в поверненні Щербаня на батьківщину, де його можна буде притягнути до кримінальної відповідальності.
«За що його притягнули до відповідальності на американській землі, нас мало цікавить. Нас цікавить, щоб пан Щербань прибув на улюблену батьківщину й відповів на пред’явлені обвинувачення», — підкреслив Ю.Луценко.
Як відомо, 20 січня суд у США звільнив Щербаня під заставу 2 млн. доларів. Сумська облрада відмовилася розглядати питання про притягнення до кримінальної відповідальності Щербаня без його участі. Раніше органи прокуратури й податкової міліції порушили проти Щербаня чотири кримінальні справи. Він обвинувачується у здирстві, порушенні виборчих прав громадян, перевищенні службових повноважень, ухилянні від сплати податків. У травні 2005 року Міністерство внутрішніх справ оголосило Щербаня в міжнародний розшук. 12 жовтня 2005 року підрозділи міністерства внутрішньої безпеки США заарештували Щербаня за порушення правил перебування в країні. Щербань виїхав у США 9 квітня 2005 року за бізнес-візою, термін дії якої минув 8 жовтня 2005 року.