До юриста — без грошей: безоплатна юридична допомога під час війни

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися

Правова грамотність наших громадян і до війни не була на достатньому рівні. Нині ж проблема поглибилася не лише через неможливість оперативно відстежувати законодавчі зміни, а й через обмеження доступу до фахівців-юристів і спроможності громадян платити за їхні послуги.

Як вимушений вихід — безоплатна правова допомога (БПД) для людей із низьким доходом, внутрішньо переміщених осіб, військовослужбовців і членів їхніх родин.

Куди звертатися

Передусім варто нагадати, що безоплатна первинна правова допомога — це вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права та свободи, порядок їх реалізації, поновлення в разі їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Аби отримати БПД, слід зателефонувати за номером єдиного контакт-центру 0800 213 103 (цілодобово й безкоштовно в межах України зі стаціонарних і мобільних телефонів) або звернутися особисто до найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги чи бюро правової допомоги.

Адреси відповідних центрів та бюро слід шукати на вебсайті системи безоплатної правової допомоги. Звернутися можна телефоном, онлайн, прийти до бюро особисто чи скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій WikiLegalAid.

Окрім того, згідно з чинним законодавством, Державне агентство резерву України (як суб’єкт надання БПД) у межах своєї компетенції також надає низку правових послуг. Зокрема правову інформацію, консультації та роз’яснення з правових питань, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних), надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Щоб отримати такі послуги від Держрезерву, необхідно скласти звернення за формою та надіслати його на електронну чи поштову адресу установи.

Вторинна безоплатна допомога

Однак не лише первинна юридична допомога може бути безоплатною. Для деяких категорій громадян доступна й вторинна. Так, супровід у разі звернення до суду можуть отримати працездатні особи з доходом менш як 6056 грн, пенсіонери з доходом до 4722 грн, люди з інвалідністю, якщо їхня пенсія або допомога, що призначається замість пенсії, менша за 6056 грн.

Ці суми встановлені з 1 січня 2024 року, відколи зріс прожитковий мінімум, до якого «прив’язані» умови надання людям із низькими доходами вторинної правничої допомоги (зокрема й зі зверненням до суду). Згідно із законом, таке право мають люди, чий середньомісячний дохід не перевищує двох прожиткових мінімумів.

Наскільки це важливо, можна судити хоча б із вартості вторинної правової допомоги. Йдеться про складання документів для звернення до суду та представництво інтересів у суді. Скажімо, розгляд судом заяви немайнового характеру (розлучення без поділу майна) коштує 1211,4 грн; заяви майнового характеру — від 1211,2 до 15 140 грн (залежить від ціни позову); звернення щодо встановлення фактів, які мають юридичне значення (народження, смерті тощо) — 605,6 грн.

Іще одна стаття витрат — судовий збір, який також збільшився через підвищення прожиткового мінімуму. Щоправда, й тут є пільги. Від сплати звільняються: люди з інвалідністю першої та другої групи; учасники бойових дій; позивачі — постраждалі від Чорнобильської катастрофи першої та другої категорії; позивачі у справах про стягнення аліментів та у справах про стягнення заробітної плати й поновлення на роботі, а також деякі інші категорії осіб.

Причому безоплатну допомогу юриста чи адвоката з представництва інтересів і складання заяв до суду отримують не лише люди з низьким доходом, а й внутрішньо переміщені особи. Це право їм гарантує стаття 14 Закону «Про безоплатну правничу допомогу». Є спеціальна цифрова платформа, якою можуть скористатися ВПО та ознайомитися з повним спектром юридичних послуг.

Через систему БПД надійде юридична підтримка й мешканцям територій, які після окупації повернулися під контроль України. Кваліфіковані юристи нададуть їм консультації з питань відновлення втрачених документів; фіксації ушкоджень та подання заяви на компенсацію за пошкоджене чи знищене майно; встановлення фактів, що мають юридичне значення (народження, смерть); звернення до правоохоронних органів щодо жорстокого поводження, катування, сексуального насильства в умовах війни тощо.

Ветеранам війни

Воїни, яким на фронті хоробрості не позичати, в тилу нерідко безсилі у боротьбі з бюрократією. Десятки тисяч військовослужбовців і членів їхніх родин потребують найрізноманітнішої юридичної допомоги, аби домогтися того, що їм належить згідно із законом. Підказати, як це зробити, й посприяти у вирішенні питань, пов’язаних зі службою чи іншими життєвими ситуаціями, допоможуть юристи системи БПД.

Одержати таку підтримку можна як за номером контактного центру 0 800 213 103, так і через сервіс «Кабінет клієнта», розміщений на сайті системи БПД, подавши звернення на електронну пошту. Поставити запитання можна й у приватному чаті БПД у Телеграмі/Вайбері, або ж через мобільні застосунки «Безоплатна правова допомога» й «Твоє право».

Є й приватні безоплатні юридичні консультації для військових і членів їхніх родин. Також допомогу, приміром, може надати волонтерський рух «Адвокати ЗСУ», який об’єднує майже 500 адвокатів-волонтерів.

Із досвіду їхньої роботи найбільше звернень надходить про допомогу в пошуку зниклих безвісти, отримання одноразової грошової допомоги, роз’яснення порядку звільнення, отримання відпусток, нарахування бойових, невиплату грошового забезпечення в належному розмірі, порядок проходження військово-лікарської комісії, допомогу в написанні та поданні рапортів, заяв, скарг і звернень, захист у кримінальних провадженнях тощо.

«Юридична сотня» — ще одна громадська організація, що надає безкоштовні консультації військовослужбовцям, ветеранам і членам їхніх сімей із питань проходження військової служби та соціального забезпечення ветеранів.

Громадська організація «Від села до міста» також надає юридичну допомогу, консультує та сприяє одержанню необхідної соціальної підтримки й медичного забезпечення військовослужбовцями та їхніми сім’ями. Йдеться про набуття статусу учасника бойових дій, надання одноразової грошової допомоги, виплату додаткової винагороди за особливі заслуги перед державою, вирішення спірних питань із ВЛК й ТЦК, судовий супровід. До речі, на безоплатний супровід у суді мають право всі ветерани війни.

Окремо слід наголосити на необхідності юридичної підтримки сімей полонених або зниклих безвісти. Її також можна одержати в системі безоплатної правничої допомоги, юристи якої можуть допомогти звернутися до установ, що займаються пошуком або обміном таких осіб. Вони ж посприяють набуттю відповідного статусу члена родини зниклого/полоненого, отриманню виплат тощо.

Торік по такі послуги звернулася майже тисяча українців. Найпоширенішими питаннями були: алгоритм пошуку зниклих; отримання посвідчення члена сім’ї особи, що зникла безвісти за особливих обставин; отримання одноразової грошової допомоги та соціальних пільг.

Родичі полонених і зниклих безвісти можуть отримати від системи БПД безоплатну консультацію й допомогу в складанні різних документів, окрім звернення до суду. Зокрема юристи пояснять, що робити та куди звертатися, щоб відшукати зниклих; нададуть контакти установ, які займаються пошуком зниклих та обміном військовополонених, і допоможуть скласти звернення до них; проконсультують щодо прав, пільг і соціальних гарантій для членів сімей зниклих безвісти та полонених і алгоритму дій для їх отримання.

Словом, допоможуть реалізувати свої права.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі