Правова допомога: як її можна отримати безоплатно на деокупованих територіях України

Поділитися
Правова допомога: як її можна отримати безоплатно на деокупованих територіях України Фото ілюстративне © depositphotos/Syda_Productions
Мамедов окремо розповів, як надається така допомога на нещодавно звільнених територіях.

Система Безоплатної правової допомоги поступово відновлює надання своїх послуг у звільнених від російських військ громадах. Відповідну підтримку можна отримати, зокрема, дистанційно, у бюро правової допомоги, що повернулися до роботи, у консультаційних пунктах доступу до системи БПД. Детально про способи отримання правової допомоги розповіла пресслужба Міністерства юстиції України.

"Люди, що жили в окупації чи повернулися додому після звільнення, найчастіше звертаються по правову допомогу до юристів системи БПД з питань компенсації за зруйноване чи пошкоджене майно, оформлення пенсії, соціальних виплат, реєстрації чи розірвання шлюбу, встановлення факту народження чи смерті на окупованій території, оформлення документів, що посвідчують особу, відшкодування шкоди, завданої збройною агресією РФ", – зазначили у відомстві.

Як звернутися щодо правової допомоги дистанційно

Щоб скористатися послугами системи Безоплатної правової допомоги дистанційно, можна звернутися до контактного центру за номером 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних і мобільних телефонів безкоштовні. У червні-липні 2023 року було отримало 355 таких звернень з Херсонської області та 849 – із Запорізької.

Також українці можуть зателефонувати за допомогою Telegram https://t.me/+380677213103 або поспілкуватися з юристом текстово в Telegram-чаті https://t.me/LegalAidUkraineBot.

Як отримати допомогу через консультаційні пункти доступу до системи БПД

Представники системи Безоплатної правової допомоги проводять виїзні прийоми громадян у деокупованих громадах у співпраці з громадськими організаціями, благодійними фондами та міжнародними організаціями, серед яких "Десяте квітня", Норвезька рада у справах біженців, MART, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини.

Як зазначається, спільні виїзні заходи за участі, зокрема, психологів і соціальних працівників є одним з найефективніших способів правової підтримки, оскільки українці потребують також вирішення гуманітарних проблем, психологічної допомоги.

"Оголошення про такі виїзні прийоми заздалегідь розміщують на сторінках місцевих спільнот та громад у соціальних мережах, у приміщеннях старостатів та в найбільш відвідуваних місцях населених пунктів. Як результат – під час кожного такого виїзду юристи центрів та бюро правової допомоги надають не менше 10–15 консультацій", – розповіли в Мінюсті.

Крім цього, фахівці відновлюють роботу консультаційних пунктів на базі органів пенсійного фонду, служб зайнятості чи інших держорганів у містах, де дозволяє безпекова ситуація.

Де можна отримати підтримку в бюро правової допомоги

За даними Міністерства юстиції, після деокупації уже приймають клієнтів бюро правової допомоги в Макарові, Ірпені та Іванкові Київської області, у Тростянці на Сумщині, у Чугуєві, Печенігах, Шевченковому, Боровій і Великому Бурлуці Харківської області, у Снігурівці на Миколаївщині, у Великій Олександрівці та Нововоронцовці на Херсонщині. Статус роботи інших бюро відображений на мапі https://bit.ly/bpd_buro.

Як отримати правову допомогу через військових Сил Територіальної оборони ЗСУ

Доступ до правової інформації та відповідної допомоги також допомагають надати військові Тероборони ЗСУ у деокупованих населених пунктах і районах, наближених до зон бойових дій.

"Так, зокрема, вони допомагають розповсюджувати інформаційні матеріали, розроблені фахівцями системи БПД, в тих містах і селах, до яких не можуть виїжджати правники. Також представники ТрО збирають правові запити від людей та перенаправляють до юристів, що надають безоплатну правову допомогу", – пояснили в Мінюсті.

Колишній заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов окремо пояснив, що на нещодавно деокупованих територіях правову допомогу надають саме через військово-цивільне партнерство. "Це дозволяє надавати правові послуги людям навіть поблизу лінії фронту", – зазначив він у Twitter.

 

У Мінюсті також уточнили, що деякі категорії громадян можуть отримати послуги з представництва інтересів у судах чи інших органах, допомогу в оформленні документів для суду. Зокрема:

  • внутрішньо переміщені особи;
  • малозабезпечені жителі (з доходом менше 5368 грн);
  • люди з інвалідністю (з доходом менше 4186 грн);
  • ветерани війни і родичі загиблих (померлих) ветеранів війни, загиблих Захисників і Захисниць України;
  • постраждалі від домашнього насильства;
  • діти.

Щодня ми бачимо жахаючі фотографії з фронту, але мало хто уявляє реальне життя мирних мешканців у зонах ведення активних бойових дій. Ці люди засинають, прокидаються, працюють під звуки ракет, артилерії, автоматних черг. І подекуди просто не знають, що мають право на допомогу.

Через негативну безпекову ситуацію органи державної влади та місцевого самоврядування не завжди можуть гарантувати доступ громадян до правової допомоги у повному обсязі. У таких ситуаціях незамінними є військові Сил територіальної оборони ЗСУ. Чим конкретно можуть допомогти військові, Гюндуз Мамедов та Ігор Ніколаєв розповідають у статті "Як отримати правову допомогу людям, що перебувають у зонах ведення бойових дій?".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі