Як отримати правову допомогу людям, що перебувають у зонах ведення бойових дій?

ZN.UA
Поділитися
Як отримати правову допомогу людям, що перебувають у зонах ведення бойових дій? © Фото надане автором

Щодня ми бачимо жахаючі фотографії з фронту, розбомблені будинки в містах і селах, знищені школи, церкви, лікарні й підприємства. Але мало хто уявляє реальне життя мирних мешканців у зонах ведення активних бойових дій. Постріли й вибухи стали буденністю цих людей. Вони засинають, прокидаються, працюють під звуки ракет, артилерії, автоматних черг. І подекуди просто не знають, що мають право на допомогу.

Насамперед ідеться про правову допомогу, право на яку має кожен громадянин України. І, як наслідок, про допомогу соціальну та гуманітарну. Однак через негативну безпекову ситуацію у зонах ведення бойових дій органи державної влади та місцевого самоврядування не завжди можуть гарантувати доступ до правової допомоги у повному обсязі. У таких ситуаціях незамінними є військовослужбовці Сил територіальної оборони ЗСУ, адже вони, крім бойових завдань, виконують і низку інших функцій, пов’язаних із цивільним населенням. І однією з відносно нових є надання правової допомоги згідно з Законом України «Про основи національного спротиву». 

Почалася ця діяльність у перші місяці повномасштабного вторгнення з ініціативи одного з добровольчих формувань територіальної громади (ДФТГ) міста Києва, до складу якого входили судді, адвокати, прокурори. А з вересня 2022 року в межах Командування Сил ТрО ЗС України вже діяла Робоча група щодо виконання норм міжнародного гуманітарного права та участі у наданні правових послуг, яка виконувала роботу вздовж усієї лінії зіткнення. Зокрема і з цивільним населенням. Наразі ж, після публічних обговорень з неурядовим сектором і органами державної влади, командувач Сил ТрО ЗС України Ігор Танцюра та директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов підписали меморандум про співпрацю.

Чим конкретно військові зможуть допомагати?

Оскільки мова йде про польову роботу, до того ж у доволі специфічних умовах, це первинна невідкладна допомога параюриста. Насамперед інформування особи про її права, а також про можливості отримати від держави гарантовані нею послуги та сервіси. Інформування про найближчі державні установи (центри надання безоплатної допомоги, ЦНАПи, нотаріусів, державних і приватних виконавців, органи юстиції тощо). Наприклад, спільно з керівництвом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (діяльність управління поширюється на територію Сумської, Чернігівської, Полтавської, Харківської, Луганської та Донецької областей) складено карту діючих установ на визначеній території та буклети з актуальною інформацією щодо можливості звернень до структурних підрозділів Міністерства юстиції із зазначенням адрес, а також телефонів «гарячих ліній». Зазначену інформацію передано підпорядкованим підрозділам Сил ТРО ЗСУ відповідно до місця виконання завдань, щоб забезпечити задоволення базових потреб населення в правових послугах. Також серед підрозділів поширено інформацію про діяльність центрів з надання правової допомоги у визначених регіонах і можливість забезпечити комунікацію з кол-центром системи безоплатної правової допомоги (БПД) за номером 0800 213 103.

Як це відбуватиметься на практиці?

У місцях ведення бойових дій проблема «до кого звернутися» вирішується сама собою. Люди змушені звертатися до військовослужбовців з усіх питань, які їх турбують. Адже більше нема до кого. Саме від військовослужбовців вони отримують первинну невідкладну допомогу. Чи то продукти харчування, питна вода, ліки, необхідність евакуювати свої родини та дітей у безпечніші місця, отримання соціальної, психологічної та правової допомоги тощо. Насамперед ідеться про офіцерів підрозділів цивільно-військового співробітництва (CIMIC), які й забезпечують взаємодію із цивільним населенням у зонах відповідальності свого підрозділу. Саме на них покладено обов’язок виявляти та забезпечувати невідкладні, життєво важливі потреби населення. Однак у реаліях війни людям не обов’язково самим шукати офіцера CIMIC. Якщо людина натрапила на військовослужбовця, вона має лише поінформувати про свої потреби. А військовослужбовець забезпечити контакт із CIMIC.

У зонах ведення бойових дій CIMIC можуть надати передусім первинну, тобто невідкладну, правову допомогу. Простими словами, проконсультувати: куди звертатися для відновлення документів, як подати заявку про пошкодження майна чи кого повідомити про скоєння ймовірних воєнних злочинів. Наприклад, у разі скоєння воєнного злочину така інформація передається по команді, а також скеровується до правоохоронних органів, аби людина могла отримати процесуальний статус у кримінальному провадженні та не втратити права та можливості отримати відповідну компенсацію за завдану їй шкоду. За необхідності такій людині забезпечується зв’язок наявними засобами та організовується комунікація із Координаційним центром з надання правової допомоги. У разі потреби встановити офіційні відносини з адвокатом системи БПД, забезпечується можливість дистанційно укласти договорі із адвокатом. Наявність такого договору є підставою для адвоката звернутися в інтересах потерпілого до відповідного органу. Аби допомогти людині в її проблемі, наприклад, відновити втрачені документи, зібрати необхідні документи, підготувати та подати позовну заяву або інший процесуальний документ, представити її інтереси та захистити її права в державних, правоохоронних та судових органах.

Також військовослужбовці можуть сконтактувати людину, що звернулася, з неурядовими організаціями, які серед іншого надають ще й психологічну та гуманітарну допомогу.

Безумовний пріоритет держави — забезпечення конституційних прав кожного громадянина, хоч би де він знаходився. І саме з допомогою військовослужбовців Сил ТрО ЗС України, які перебувають у зоні ведення бойових дій, можна встановити безпосередню пряму комунікацію із жителями «сірих» зон, де не діє жоден із органів державної влади та місцевого самоврядування, відсутній телефонний, інтернет-зв’язок, що унеможливлює особисте звернення населення до Центру БПД чи неурядових організацій. Саме завдяки ефективному налагодженню цієї комунікації ми зможемо допомогти максимальній кількості наших громадян, а це сотні тисяч осіб, які цього потребують.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі