За кілька днів до початку 2002 року в Дніпропетровському УМВС відбулася четверта за останні п’ять років «зміна варти». На посаду головного міліціонера області заступив полковник Дмитро Завідонов. До нового призначення Дмитро Євгенович був заступником начальника обласного УВС, нині заступника міністра внутрішніх справ Юрія Черкасова. За зізнанням губернатора Миколи Швеця, «нам було дуже важко відстояти місцеві кадри». Не минуло й двох місяців, як новий глава силового відомства вирішив відзвітувати про зроблену роботу перед представниками ЗМІ. Не особливо досвідчений поки що в дипломатичних стосунках, полковник рубонув прямо:
— Заходи попередження дають усі підстави вважати: одеська ситуація нам не загрожує. Наша міліція за своїми показниками працює краще, ніж одеська. І не тільки за показниками, а й у плані свого боргу перед країною.
Що конкретно мав на увазі Дмитро Євгенович, говорячи про борг, не зовсім зрозуміло. Але протягом двох зимових місяців звільнено дев’ять працівників міліції, а 47, за результатами січневої атестації, переведено на нижчі посади. Крім того, додав трохи згодом полковник, відповідаючи на запитання журналістів, — зніму з посади будь-якого начальника райвідділу, який відмовив в аудієнції представнику ЗМІ.
Що ж до «показників», то Дніпропетровська область за кількістю скоєних злочинів посідає перше місце в Україні, випереджаючи найближчого «конкурента», Донеччину, на 1200 злочинних епізодів. Тільки за два перших місяці в області зареєстровано 6854 злочини, з них понад третину — тяжкі. Проте, за словами Д. Завідонова, не кількість злочинів визначає оперативну обстановку, а вміння їх розкривати. У Дніпропетровському регіоні найвищий показник розкриття тяжких злочинів — 95%. Зі скоєних протягом шістдесяти днів 2002 року 48 навмисних убивств не розкрито лише чотири. І, запевнив присутніх Дмитро Євгенович, з трьох останніх — злочинці встановлені й перебувають у розшуку. На рахунку дніпропетровської міліції ліквідація міжнародного ОЗУ, яке понад рік грабувало магазини та квартири, скоївши при цьому три вбивства. У бандитів вилучено сім «стовбурів» і шість гранат. До речі, саме виявлені останнім часом цілі арсенали зброї міліція використовує як контраргумент прийняттю «Закону про зброю». Полковник Завідонов вважає його передчасним, оскільки вже зараз триває масова переробка газових пістолетів під стрільбу малокаліберними патронами, а це означає, що можливе кровопролиття.
У січні УМВС провело масштабну операцію «Зброя», що охопила всю область. Особлива увага приділялася Кривому Рогу, який упевнено лідирує за рівнем злочинності не лише на Дніпропетровщині, а й в Україні. Брали участь у тотальному зачищенні другого за величиною міста області понад тисячу працівників внутрішніх справ. Результати перевершили всі очікування. За тиждень, запевняє Дмитро Євгенович, розкрили більш як тисячу злочинів, вилучили понад 70 кг наркотичної речовини, півтора кілограма вибухівки і 70 одиниць вогнепальної зброї. Порушено 447 кримінальних справ, що відповідає двомісячній нормі. Попутно міліція довідалася про існування у Кривому Розі раніше невідомих двадцяти організованих злочинних угруповань.
Намітилися позитивні тенденції в ліквідації організованих злочинних угруповань, сфера інтересів яких — економіка. На думку Завідонова, верховоди цього виду бізнесу завдають його відомству найбільше клопоту: «дуже освічені як у кримінальному, так і в загальноосвітньому сенсі». І все-таки заарештовані й дають свідчення громадяни, які брали участь в розкраданні продукції Дніпродзержинського металургійного комбінату на суму в 8,3 млн. доларів. На лаври ліквідаторів у цьому випадку, щоправда, претендують ще СБУ та прокуратура. Заарештовані міліцією три жителі Дніпропетровська, які непогано налагодили виготовлення та продаж 100-гривневих банкнот. А в ході проведення нинішнього року операції «Підробка» було ліквідовано 20 цехів з виробництва контрафактної продукції і порушено 38 кримінальних справ.
Що ж до боротьби з незаконним оборотом наркотиків, то за два місяці працівники УБНОНа вилучили понад 300 кг наркотичного зілля, у тому числі 102 грами героїну. Виявлено три канали доставки.
Принагідно згадав Дмитро Євгенович про зростання розкриття злочинів у зовнішньоекономічній і банківській сферах, на ниві приватизації. Припинено, за його словами, 646 економічних злочинів, із яких понад половину носять тяжкий і особливо тяжкий характер. Зокрема працівники ВБЕЗа порушили кримінальну справу щодо старшого економіста відділу банківського забезпечення фізичних осіб криворізької філії одного з відомих українських банків. Без особливих викрутасів вона переводила банківські кошти спочатку на депозити підставних осіб, а потім — у готівку. «Навар» становив 161 тисячу гривень. Тільки нинішнього року порушено 45 кримінальних справ за фактами хабарів. Днями взяли на гарячому посадовця безіменного концерну, який вимагав за свій підпис на дозволі про продаж об’єкта 6800 доларів США. Настільки скупа інформація пов’язана, очевидно, з виборчою кампанією. Добре поінформоване джерело з обласної прокуратури повідомило кореспонденту «ДТ», що до 1 квітня правоохоронним органам не рекомендовано форсувати слідства щодо злочинів в економічних сферах.
Найважливішим новий начальник обл.УВС вважає громадянську безпеку. Тим паче що Дмитро Євгенович відповідав за неї в ранзі заступника начальника УМВС. Саме тут, на його думку, необхідно зосередити зусилля міліції, щоб захистити юридичних і фізичних осіб від злочинних зазіхань. А оскільки особового складу через об’єктивні та суб’єктивні обставини бракує, на патрулювання вулиць щодня залучається 400 військових внутрішніх військ строкової служби. До того ж щодня пильнують у вільний від основної роботи час поруч із рядовими та сержантами патрульно-постової служби офіцери з районних, міських і обласного апаратів УМВС. На думку нового начальника, офіцери-апаратники — найкваліфікованіші кадри й при виробленні рішень повинні розуміти проблеми і клопоти підлеглих. Інакше кажучи, згадувати молодість частіше. Ці засоби дозволяють додатково перекривати 220 небезпечних маршрутів. Задля об’єктивності слід зазначити, що «ходіння в народ» запровадив роком раніше генерал Юрій Черкасов, який чесно відкрокував у Дніпродзержинську одну зміну з двома сержантами.
Попри те, що черговий бюджет-2002, як завжди, міліцію обділив, залишивши їй 35% від потреби, начальник УМВС сповнений оптимізму:
— Ми не чекаємо милостей від уряду, а знаходимо їх на місцях. Завдяки порозумінню з облдержадміністрацією та нормальними комерсантами, ми отримали можливість замовити сучасні технічні засоби й одержати десять автомобілів.
Ці техзасоби — прослухувальна апаратура, завдяки якій УМВС у Дніпропетровській області отримає можливість фіксувати всі розмови мобільними телефонами. Не зупиняючись на досягнутому, дніпропетровська міліція «постійно проводить роботу з вишукування коштів». Як? Це тема окремої публікації.