Провести «ретельний аналіз роботи з виявлення і припинення діяльності не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань та інших організацій, які можуть сприяти розпалу міжетнічної та міжрелігійної ворожнечі», доручив керівникам МВС та СБУ Президент Леонід Кучма. Також було велено вжити негайних заходів із тим, щоб запобігти в майбутньому «протиправним діям щодо культових споруд». Заява прозвучала у зв’язку з гучним нападом на столичну синагогу. Крім того, було доручено посилити профілактичну роботу в цьому напрямі. Напевно, мається на увазі активізація оперативної діяльності з елементами роз’яснювальної роботи, а також охорона всіх культових споруд доти, доки остаточно не вщухнуть пристрасті з приводу цієї сумної події.
Цікаво, що МВС офіційно заявило, мовляв, ніяких нехороших організацій на кшталт профашистських, антисемітських у нас немає. Представник СБУ в публічних виступах був обережнішим, зазначаючи, що таких, за наявною у відомства інформацією, не існує. То, може, вказівка саме «провести ретельний аналіз роботи з виявлення і припинення діяльності... » не є виключно даниною громадській думці, яка виявила стурбованість у зв’язку з вищезгаданою подією?
Та головне навіть не це. Відповідальність за створення воєнізованих або збройних формувань передбачена статтею 260 Кримінального кодексу України. У примітці до статті дається визначення термінів. Цитуємо: «Під воєнізованими слід розуміти формування, які мають організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість і дисципліну, і в яких проводиться військова або стройова чи фізична підготовка». Чи багато знайдеться спортивних клубів, керівники і члени яких не підпадають під дію цієї статті?
Водночас КК передбачає за створення воєнізованого формування позбавлення волі до п’яти років, за керування такою структурою чи її фінансування — до десяти років. Звісно, творці КК скажуть: мовляв, усе робилося для того, щоб правоохоронним органам легше працювалося, і який же дурень чесних спортсменів кидатиме за грати. Тільки дурні, як свідчить судова практика незалежної України, знаходяться, і нерідко.