ОДЕСЬКОГО ЗНИЩИТИ...

Поділитися
Щороку держава витрачає бюджетні мільйони на закупівлю імпортних вакцин. Тим часом своє виробництво через відсутність державної підтримки тихо гине...

Щороку держава витрачає бюджетні мільйони на закупівлю імпортних вакцин. Тим часом своє виробництво через відсутність державної підтримки тихо гине. Фактично розвалено єдине в Україні підприємство, що випускало вакцини проти особливо небезпечних інфекцій — Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів (нині ДП «Біопром-Одеса»). Зрозуміло, приймалися програми, укази, постанови в ім’я порятунку і розвитку підприємства. (До речі, завод входить у список підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.) Проте заплановані на ці цілі бюджетні кошти так і не виділили.

Лихо в тім, що чиновники, від яких залежить доля одеського «Біопрому», поставили на ньому жирний хрест. Інакше не пояснити, чому у держави не знайшлося менше 200 тис. грн., щоб сплатити борг за електроенергію. ВАТ «Одесаобленерго» у березні минулого року не тільки подало заяву в суд про визнання заводу банкрутом, а й відключило його від електромережі. На заводі ж зберігалися 18 найменувань штамів-продуцентів (збудники бруцельозу, сказу, туляремії, орнітозу й інші, завдяки яким виробляють вакцини проти смертельних хвороб) — унікальна колекція, що є національним багатством країни. Через відключення електроенергії та відсутність фінансування робіт із їхньої селекції 2002 р. один зі штамів загинув.

За нормативами ВООЗ, країна з кількістю населення більш ніж 30 млн. чоловік повинна мати власне виробництво вакцин. Україна ж близько 90% імпортує. Всім зрозуміло: така практика неприпустима. Проте, попри очевидні речі, чиновникам вигідно проводити зовсім іншу політику. Тобто витрачати бюджетні гроші на закупівлю імпортних вакцин, підтримуючи тим самим закордонного виробника, а не «вибивати» кошти на розвиток вітчизняного. Саме так пояснюють фахівці розвал підприємства «Біопром-Одеса».

…Радує око тільки потопаюча в зелені територія заводу у вісім гектарів. Усе інше занепало. Старенькі будинки лабораторій і цехів із дірявими дахами наглухо зачинені. Усередині запустіння і розруха. Мені показали відділення з виробництва герпетичної вакцини. Видовище жахливе. Стелі, стіни — все здулося. Підлога вкрита обсипаною фарбою та штукатуркою. Як після землетрусу...

Шість років тому заводу відключили тепло. Торік — воду й електрику, і виробництво завмерло. Устаткування іржавіє (частина вже не в робочому стані), потихеньку розкрадається. Після невдалих спроб відновити подачу електроенергії штами передали на зберігання в Український науково-дослідний протичумний інститут. Щоправда, не всі, деякі з них продовжують залишатися на заводі.

Колектив у 38 чоловік, які значаться на підприємстві, по суті, перетворився на охоронців. Що буде далі, не знає ніхто.

— Завод покинутий напризволяще, — каже в.о. директора ДП «Біопром-Одеса» Володимир Бобовніков. — Державі ми непотрібні. Інвестору теж. Ми для нього непривабливі — сума заборгованості, а це більш як 3 млн. грн., більше від вартості самого заводу. А щоб відродити виробництво, необхідно його повністю реконструювати. Інакше жодна контролююча структура — ні санітарне, ні пожежне відомство — не видасть дозвіл на поновлення виробництва. Піднятися самостійно підприємство ніколи не зможе. Потрібні серйозні державні інвестиції або зміна форми власності.

З березня минулого року завод перебуває в стадії банкрутства. Проте відновити його платоспроможність таким чином теж немає ніякої надії. Плану санації, тобто фінансово-господарського оздоровлення підприємства, немає, інвестор не знайдений, а управляючий санацією недавно склав із себе повноваження. У зв’язку з цим процедура банкрутства припинена. Що далі, неясно. Сьогодні діє мораторій на відчуження державного майна. Тому оголосити завод банкрутом і продати з молотка не можна. Що в даній ситуації має намір зробити держава, теж незрозуміло…

Свого часу було розроблено комплексну програму розвитку медичної промисловості України на 1997—2003 рр. І в ній значилася сума в розмірі 86,3 млн. грн. на розширення виробництва вакцин на одеському заводі. У середині 2001 р. було прийнято постанову Верховної Ради, що рекомендувала Кабміну передбачити в бюджеті на ці ж цілі 10,7 млн. грн. Наприкінці того ж року МОЗ, хоча і з великим запізненням, усе ж прийняв програму зі створення на заводі виробництва імунобіологічних препаратів і життєво необхідних вакцин для профілактики туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, гепатиту В, грипу та сказу. Цей документ передбачав також стовідсоткове погашення заборгованості по зарплаті, за енергоносії та водоспоживання. При цьому зазначалося: тільки для п’яти з 22 видів інфекційних захворювань, щеплення проти яких є обов’язковими в Україні, є вітчизняні вакцини. Решта імпортуються. Себто фактично понад 85% державних грошей, передбачених на імунопрофілактику, витрачається на закупівлю препаратів за кордоном. Реалізація ж вищезгаданої програми дозволила б вже в першому кварталі 2002 р. забезпечити потреби держави в основних вакцинах і зберегти до 30% коштів.

Однак насправді все було інакше. На реконструкцію та технічне переозброєння заводу не було виділено ані шеляга. Держава в особі МОЗу навіть не змогла погасити заводу заборгованість за виконані роботи з підтримання штамів і закупити вироблену вакцину. Починаючи з 2000 року, у кооперації з відомою французькою фірмою «Авентіс Пастер» було розпочато виготовлення сучасної вакцини для профілактики грипу. За даними заводу, її застосування в сезоні 2000/2001 р. дозволило б зберегти як мінімум 19,4 млн. грн. бюджетних коштів. Але не так сталося, як гадалося. Виникли проблеми з реалізацією вакцини. Тобто з держзакупівлями. Продукція заводу призначена не для аптек, а для медустанов, тому закуповувати її повинна була держава. Вона ж віддала перевагу імпорту.

У зв’язку з цим тодішній директор ДП «Біопром-Одеса» Геннадій Вайнтруб навіть ініціював судовий позов про стягнення з Держдепартаменту з контролю за якістю, безпекою та виробництвом лікувальних засобів (нині Держслужба) МОЗ України завданих заводу збитків у розмірі 10,5 млн. грн. Крім того, він зажадав притягти до відповідальності посадовців, бездіяльність яких призвела до кризи виробництва. Заяву в суд направила прокуратура Ленінського району м. Одеси.

За словами Г.Вайнтруба, постраждав не тільки «Біопром-Одеса», а й держава в цілому. За дорученням прокуратури, аудиторська фірма провела експертизу. Її висновок — через те, що плани з виробництва препаратів на заводі не були реалізовані, витрати на закупівлі МОЗом імпортних вакцин перевищили тільки в першому півріччі 2002 р. 11 млн. грн. Але Господарський суд м. Києва в позові відмовив, Апеляційний — теж. За словами Г.Вайнтруба, суди дозволили міністерському департаменту і ДАК «Укрмедпром» і далі ігнорувати закони та постанови Верховної Ради, Кабміну, укази й доручення Президента країни. Г.Вайнтруб продовжував писати в усі інстанції про стан справ на заводі і бити на сполох. Закінчилося тим, що ДАК «Укрмедпром» звільнив його з посади директора. Він звернувся в суд, котрий визнав звільнення незаконним. Але в посаді його не відновили.

Вже після рішення суду, наприкінці лютого цього року, колишній директор побував на заводі. І після побаченого направив листи прем’єр-міністру України В.Януковичу, а також у Генпрокуратуру, СБУ, обласну адміністрацію з проханням призначити комісію для розслідування причини сформованого становища і визначення шкоди, заподіяної державі в результаті розвалу підприємства. Така комісія була створена Одеською обладміністрацією. Вона вивчила стан справ на заводі, констатувала зростання боргів по зарплаті, відсутність програми подальшого розвитку підприємства тощо. І направила листи в Київ, зокрема, у «Укрмедпром» із проханням проінформувати про рішення щодо статусу заводу і необхідності його існування. Відповіді не було...

25 червня 1886 року рішенням Одеської міської думи було організовано першу в Росії і другу у світі бактеріологічну станцію, котру очолив Ілля Мечников, у майбутньому нобелівський лауреат. Саме тут, на станції, учений-експериментатор Я.Бардах, будучи повністю здоровим, увів собі виготовлену за методикою Луї Пастера вакцину проти сказу для демонстрації її нешкідливості. Тут велися дослідження з розробки препаратів і вакцин проти чуми, сибірки, сапу, тифу, холери, туберкульозу, малярії, бруцельозу. 1892 р. було відкрите відділення для виробництва протидифтерійної сироватки, а 1914 р. — для виробництва вакцини проти тифу та холери. 1961 р. виробничий відділ бактеріологічної станції був реорганізований у завод бакпрепаратів, де була створена єдина в Україні лабораторія з виробництва діагностичних токсоплазменних препаратів. У наступні десятиліття було освоєно випуск токсоплазменного алергену, аденовірусного антигену, вакцини для профілактики грипу та діагностикумів. Вироблялася вакцина проти віспи. 1980 р. тут вперше в СРСР налагодили випуск герпетичної вакцини, що є унікальним засобом для лікування та профілактики герпесу.

До 1991 р. номенклатура підприємства включала 31 найменування бактерійних і вірусних препаратів. Продукція експортувалася в сім країн світу. 2001 р. завод виробляв тільки шість найменувань продукції: три вакцини — проти сказу, герпесу та грипу, токсоплазменний алерген, біфідумбактерін і фізрозчин.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі