Одна з причин відмови від вакцинації проти ковіду — страх перед тромбозами. Це стосується так званих вірусних векторних вакцин (Johnson&Johnson та AstraZeneca). На відміну від РНК-вакцин (Moderna та Pfizer), після щеплення якими таких побічних ефектів не спостерігалося. Тож цей квітень був складним для виробників вакцин Johnson&Johnson та AstraZeneca: одна за одною країни світу або призупиняли вакцинацію їхніми препаратами, або відмовлялися від подальших закупівель, а потім знову відновлювали вакцинацію цими ж препаратами і змінювали групи ризику. У чому ж проблема з вищеназваними вакцинами?
Річ у тому, що серед побічних ефектів після вакцинації почали реєструвати тромбози. Переважно це трапляється через тиждень-два після введення першої дози, рідше — після другої. Такі етипові тромбози спостерігають переважно у жінок віком до 60 років. Британське агентство з регулювання лікарських засобів та медичних препаратів (MHRA) заявляє, що на цей час вони зареєстрували 79 випадків тромбозів після вакцинації AstraZeneca, 19 із яких стали летальними внаслідок такого ускладнення. Однак ця цифра припадає на понад 20 мільйонів доз вакцини AstraZeneca, які було введено у Великій Британії. Згідно з поточною інформацією, в цій країні загальний ризик виникнення цих типів згустків після вакцинації оцінюється як один на 250 тисяч — або чотири на мільйон випадків. Переважно ці згустки, або ж тромби, утворюються у великій вені мозку. Медичною мовою це називається «тромбоз синусів церебральної вени головного мозку (cerebral venous sinus thrombosis, CVST)». Крім того, спостерігали появу тромбів у великій вені живота та в деяких артеріях — судинах, що несуть кров від серця до органів.
На іншому краю світу — у США — було зареєстровано шість осіб із тромбозами CVST серед приблизно 6,5 мільйона людей, які отримали вакцину Johnson&Johnson.
Що ж таке тромбози?
Тромбоцити — це спеціальні клітини крові, які регулюють її згортання. Разом із білком фібрином вони допомагають «ремонтувати» ушкоджені судини та припиняти кровотечу. Це в здоровому організмі. Але коли ці «працівники» занадто активні, вони утворюють тромби. Інколи такі «натовпи»-згустки можуть вільно «подорожувати» нашими судинами, перешкоджати току крові та кисню, викликати нагромадження продуктів метаболізму (наприклад, молочної кислоти). Тромби, що перекривають 90% поперечного розрізу судини, здатні викликати загибель клітин. Причини тромбозів можуть бути різні, серед них і тромбофілія — це коли тромбів утворюється дуже багато.
Причинами таких порушень системи згортання крові можуть бути і генетичні фактори, і аутоімунні захворювання.
Але якщо тромбоцитів мало, організму загрожує ще одне рідкісне порушення системи згортання крові — тромбоцитопенія, здатна спричиняти надмірні кровотечі.
Чи справді вакцини викликають тромбози?
Наразі немає однієї й чіткої відповіді на запитання, чи винні вакцини Johnson&Johnson та AstraZeneca в порушеннях системи згортання крові та виникненні згустків. Проте є факти, які вказують на ймовірний зв'язок між вакцинами і тромбозами. По-перше, такі згустки виявляють у незвичних частинах тіла, таких як мозок або живіт. По-друге, ускладнення після вакцинації поєднуються з низьким рівнем тромбоцитів, що сприяють згортанню крові.
Більше того, вченим вдалося виявити й інші незвичні ознаки, а саме: в людей із описаними побічними ускладненнями після отримання вакцин Johnson&Johnson та AstraZeneca спостерігали зниження нижче норми кількості тромбоцитів, яке буває зазвичай після прийому антикоагулянтів, зокрема гепарину. Але люди, в яких спостерігалося таке ускладнення, не приймали гепарину чи інших антикоагулянтів. Такий стан називається «індукованою гепарином тромбоцитопенією» (ІГТ).
Загадка полягає в тому, що наразі не відомо, що саме запускає механізм ІГТ в людей, котрі отримали вакцину. Вважається що гепарин здатен зв’язуватися із тромбоцитарним фактором 4, який вивільняється з активованих тромбоцитів. У деяких людей це викликає імунну відповідь: напрацьовуються специфічні антитіла до комплексу гепарину та тромбоцитарного фактора 4. Разом із антитілами гепарин і тромбоцитарний фактор 4 активують і склеюють тромбоцити, а це призводить до зменшення їх кількості та вивільнення інших компонентів, які сприяють утворенню згустків. Чому в пацієнтів, які вакцинувалися і не приймали гепарину, виникає така реакція, — невідомо. Така собі детективна історія.
Варто нагадати, що вакцини Johnson&Johnson і AstraZeneca досить схожі й створені за однією і тією ж логікою: в основі їхньої конструкції лежить аденовірус, у який вбудовано ген, що кодує spike — білок вірусу SARS-CoV-2. Фактично, вірусна векторна вакцина — це інформаційна інструкція для наших клітин, за якою вони будують власний несправжній «коронавірусний» білок. Відбувається це у наших внутрішньоклітинних лабораторіях — рибосомах. Далі цей білок транспортується на поверхні клітин, де його «бачать» клітини імунної системи, розпізнають як «чужинця» і починають на нього реагувати. Так в організмі формується імунітет проти ковіду.
Цілком імовірно, що компоненти цих конструкцій, тобто аденовірус, або ж «коронавірусний» білок (що його наші клітини будують самі), можуть провокувати тромбоз — таку небажану імунну відповідь нашого організму на тромбоцитарний фактор 4.
Недавні дослідження, опубліковані у Journal of Hematology & Oncology, свідчать на користь того що вірусний spike білок справді може впливати на систему згортання крові. Вченим із Fudan University та Zhengzhou University вдалося показати: обробка експериментальних зразків крові spike білком (не цілим вірусом) підвищує утворення тромбозів . З іншого боку, той факт, що лише ці дві вірусні векторні вакцини дають такий побічний ефект, наводить на думку, що й аденовірус (основа векторної конструкції вакцини) теж здатен сприяти тромбозам. Натомість для РНК-вакцин (Moderna та Pfizer) таких ефектів наразі не зареєстровано. Інша вірусна векторна вакцина, «Спутник V», розроблена Національним центром епідеміології та мікробіології ім. Гамалеї в Москві, теж побудована на основі аденовірусу, проте наразі інформації про супутні тромбози немає. Можливо, таких даних просто не збирають і не аналізують.
Не лише вакцини, а й сам вірус SARS-CoV-2.
Незважаючи на те, що SARS-CoV-2 викликає респіраторне захворювання, нині вже відомо, що COVID-19 погано впливає на серцево-судинну систему. В окремих пацієнтів спостерігається запальна реакція, яка може спровокувати тромбоз легенів (легеневих кровоносних судин). У пацієнтів, які переносять хворобу тяжко і потрапляють до реанімації, ймовірність тромботичних ускладнень, тобто порушення згортання крові, оцінюється у 69%. Це більш ніж половина. Однак наразі лікарі та вчені вважають, що вірус SARS-CoV-2 сам собою не сприяє згортанню крові, але значна запальна реакція організму у відповідь на вірус здатна запустити цей процес. І більшість пацієнтів із COVID-19 мають певний ступінь тромбоцитопенії, прояв якого може бути різним — від легкого до критичного, залежно від тяжкості захворювання. Крім того, простежується взаємозв′язок між низькою кількістю тромбоцитів у хворих і смертністю від COVID-19.
Як відстежити свій власний стан і зрозуміти, що у вас є ускладнення після вакцинації Johnson&Johnson або AstraZeneca?
Європейське медичне агентство (EMA) радить бути уважним до свого стану. І якщо через чотири або ж більше днів після вакцинації у вас розвиваються один або кілька симптомів, описаних нижче:
- сильний, постійний головний біль;
- затуманений зір;
- задишка;
- біль у грудях;
- набряки ніг;
- постійний біль у животі;
- незвичайні синці або червоні (фіолетові) точкові плями на місці ін’єкції;
- неврологічні симптоми, такі як слабкість у ногах або судоми, — варто одразу звертатися по медичну допомогу.
Проте, незважаючи на описані побічні ефекти і з огляду на досить низьку частоту таких ускладнень, преважна більшість експертів вважає, що переваги вакцинації в боротьбі з коронавірусною інфекцією значно перевищують можливі ризики. На запитання, чи варто вакцинуватися, і чим, відповідь однозначна: варто. І вакцинуватися краще тим, що наразі доступне. Очікування якихось інших або кращих препаратів не сприяє утворенню колективного імунітету, такого потрібного нам для повернення до нормального, «долокдаунного» життя. І може статися так, що іншої вакцини й не дочекаєтеся, бо коронавірус внесе свої корективи у ваші життєві плани.