З банкрутства в прибуток: скільки Газпром заробив на газовій кризі в Європі

Поділитися
З банкрутства в прибуток: скільки Газпром заробив на газовій кризі в Європі © hramovnick/Depositphotos
Ще у 2018 році йшлося про те, що "Газпром" перебуває у передбанкрутному стані.

За кризовий для газового ринку Європи 2021 рік російський монополіст "Газпром" збільшив дохід у два рази. Це стало відомо із оприлюднених даних російської Федеральної митної служби (ФМС).

Згідно з російськими даними, доходи Газпрому від експорту газу в 2021 році збільшилися в місячному вираженні на 15,8% - до 8,34 млрд. доларів, а в річному - майже в 2,2 рази.

Нагадаємо, ще в 2018 році йшлося про те, що "Газпром" перебуває у передбанкрутному стані.

У зв’язку зі зниженням показнику виручки від продажу "блакитного палива" за межі Росії та витрат на проекти великого значення з будівництва трубопроводів у Китай, Євросоюз та Туреччину, фінансовий стан російського газового монополіста "Газпром" значною мірою погіршився - газовий холдинг витрачав більше, ніж заробляв, а всі накопичені на рахунках в банку резерви були витрачені.

Відповідна інформація присутня у звіті компанії за МСФЗ.

Таким чином, грошовий потік "Газпрому" (мається на увазі різниця між надходженнями на рахунки та витратами) впав на 84%, до 105,4 млрд. рублів. Додатково 34,5 млрд. рублів надійшли на рахунки "Газпрому" від проведення операцій фінансового характеру. Однак остаточної суми все ж виявилося недостатньо для покриття всіх вкладень, хоча зменшення їх обсягу склало майже третину (до 327 млрд. рулів).

Як наслідок, фінансові резерви "Газпрому" стали меншими ще на 23%.

У 2021 році Газпром штучно створив газову кризу в Європі.

Так, підземні сховища газу в Європі виявилися рекордно спустошені. Проте Газпром продовжував зменшувати постачання газу. Навіть під час історичного рекорду ціни на газ, коли вартість блакитного палива досягла 2000 доларів, російський монополіст "Газпром" не тільки не збільшив поставки в Європу, а й продовжував їх знижувати.

У розпал кризи, - з кінця грудня 2021 року, "Газпром" перестав задіювати потужності газопроводу "Ямал-Європа". У січні російський монополіст бронював потужності 19,3 млн. куб. м/добу, але жодного разу ними не скористався.

У середині січня стало відомо, що Газпром у ході сесії бронювання газотранспортних потужностей на лютий   не став вибирати додаткову транзитну потужність й через Україну.

Нагадаємо, у Єврокомісії повідомили, що отримали скаргу компанії "Нафтогаз" на домінуючий стан російського концерну "Газпром" на ринку газу в Європі. 

Звернення "Нафтогазу" до Єврокомісії містить   короткий опис зловживань та антиконкурентних дій з боку російського монополіста - компанії Газпром:

  • свідома відмова заповнювати газові сховища, що належать Газпрому, в ЄС або в яких він має значні заброньовані обсяги;
  • раптове та без вагомих причин припинення реалізації газу через власну електронну платформу;
  • відмова додати на своїй електронній платформі точку передачі газу на кордоні РФ та України;
  • відмова збільшити постачання газу до ЄС, незважаючи на наявні обсяги газу та транзитні потужності для його транспортування;
  • блокування експорту газу, що видобувається в Росії приватними компаніями, а також блокування транзиту газу з країн Центральної Азії до Європи.

"Нафтогаз" також звертає увагу Європейської Комісії, що зазначені дії Газпрому є ключовою причиною кризи та рекордного зростання цін у Європі.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі