"Нафтогаз України" звернувся до Європейської Комісії зі скаргою на зловживання російським Газпромом домінуючим становищем на європейському ринку газу, які призвели до рекордного зростання цін у Європі. Про це повідомляється на сайті "Нафтогазу".
"Національна компанія подала клопотання до Генерального директорату з конкуренції (Directorate General for Competition) про вжиття негайних заходів для нормалізації ситуації", - зазначають в "Нафтогазі.
Звернення "Нафтогазу" до Єврокомісії містить короткий опис зловживань та антиконкурентних дій з боку російського монополіста - компанії Газпром:
- свідома відмова заповнювати газові сховища у ЄС, які належать Газпрому чи в яких він має значні заброньовані обсяги;
- раптове та без вагомих причин припинення реалізації газу через власну електронну платформу;
- відмова додати на своїй електронній платформі точку передачі газу на кордоні РФ та України;
- відмова збільшити поставки газу до ЄС попри наявні обсяги газу та транзитні потужності для його транспортування;
- блокування експорту газу, що видобувається в Росії приватними компаніями, а також - блокування транзиту газу з країн Центральної Азії до Європи.
Надалі компанія надасть Європейській Комісії також розширені та доповнені матеріали, які підтверджують указані факти.
"Нафтогаз" також звертає увагу Європейської Комісії, що указані дії Газпрому є ключовою причиною кризи та рекордного зростання цін у Європі.
"Метою таких дій є, зокрема, створення штучного дефіциту газу та тиск на Європейський Союз задля якнайшвидшого запуску газопроводу "Північний потік-2" без дотримання вимог європейського законодавства. Дії Газпрому прямо суперечать європейському антимонопольному законодавству та вже призвели до зростання цін до рекордної позначки $1921 за 1 тис. куб. м (станом на 21 грудня 2021 року)" - наголошують в "Нафтогазі".
Відтак "Нафтогаз" просить Європейську Комісію вжити комплекс негайних забезпечувальних заходів.
- Зокрема, Нафтогаз просить ЄК зобов’язати Газпром виставити на продаж через електронну платформу значні обсяги газу для поставки на українсько-російському кордоні або принаймні на кордоні України та країн ЄС. При цьому клієнти Газпрому отримають можливість купувати газ, зокрема, на кордоні Росії з Україною для подальшого самостійного бронювання потужностей ГТС та транспортування до Європи та/або закачки газу до українських ПСГ.
- Крім того, Газпром має надавати технічні можливості своєї газотранспортної системи для експорту газу приватними російськими видобувними компаніями, а також транзиту газу з країн Центральної Азії.
"Пропозиції "Нафтогазу" спрямовані на якнайшвидше розв’язання енергетичної кризи в Європі, є справедливими та зваженими", - наголошується в повідомленні української компанії.
Нагадаємо, що РФ чітко дає зрозуміти європейським партнерам, що збільшення постачання газу можливе за умови, якщо європейський регулятор схвалить сертифікацію оператора «Північного потоку-2».
Зазначається, що РФ готова обміняти збільшення постачання на схвалення запуску газопроводу на всіх рівнях. При цьому РФ потрібні гарантії, що газопроводу дадуть працювати. Також Росія наполягає на транзиті в обхід України.