Росія з кожним місяцем зменшує обсяги транзиту природного газу до Європи. Про це заявив керівник Оператора ГТС України Сергій Макогона своїй сторінці в Facebook.
За словами Макогона, хоча Росія, згідно з умовами контракту, продовжує сплачувати за транзитну потужність на рівні 109 млн кубометрів на добу, фактичний транзит газу продовжує зменшуватися.
Так, з 1 жовтня транзит через Україну впав до 86 млн кубометрів на добу. З 1 листопада транзит через Україну вчергове зменшився – до 57 млн кубометрів на добу.
Росія також припинила прокачування газу до Європи газопроводом Ямал-Європа.
«При таких обсягах транспортування Газпром недопоставить до ЄС до кінця травня близько 5 млрд», – прогнозує керівник Оператора ГТС України.
Нагадаємо, третина газу, що споживає ринок Європи, постачається з РФ.
Як писало видання Bloomberg, РФ чітко дає зрозуміти європейським партнерам, що збільшення постачання газу можливе за умови, якщо європейський регулятор схвалить сертифікацію оператора «Північного потоку-2».
1 листопада вартість газу на найближчі (грудневі) ф'ючерси в Європі зросла на 11% і сягнула $861 за 1000 кубічних метрів. Про це свідчать дані на сайті біржі ICE.
Ціна газу в ЄС зросла на тлі повідомлення РФ про переведення "Ямал-Європи" в реверс. Тепер газопровід працює не зі сходу на захід, а із заходу на схід. Газопровід "Ямал-Європа" перейшов у реверсний режим з початку суботи, 30 жовтня.
Газова криза, що охопила Європу, може виявитися всього лише «квіточками». Як засвідчили кілька минулих років, глобальні ринки досить легко розбалансувати і значно складніше повернути в цивілізовані рамки. Про причини нинішньої енергетичної кризи, про те, як в умовах глобального ринку може виявитися, що ресурси, країни та обсяги пов'язані, і про можливі наслідки читайте у статті Сергія Корсунського «Не тільки підступ Росії: в чому причина і чим загрожує газова криза».