Брюссель планує зменшити фінансову підтримку країн Центральної та Східної Європи на 30 мільярдів євро. Планується перерозподілити вивільнені при цьому кошти на Італію, Грецію та Іспанію. Про це пише ЕП з посиланням на видання The Financial Times, яке в свою чергу посилається на проект документа Єврокомісії.
Зазначається, що найближчим часом ЄК запропонує свою "Політику згуртованості" на 330 млрд євро в період 2021-2027 років.
"Політика згуртованості" передбачає створення сотень тисяч проектів по всій території ЄС з метою скорочення відмінностей між регіонами.
ЕК переглядає критерії розподілу коштів. Згідно з новими категоріями стануть враховуватися рівень безробіття серед молоді, рівень освіти, імміграція в період 2014-2017 років і обсяги викидів вуглекислого газу в атмосферу.
У ЄК вважають, що східно - і центральноєвропейські держави отримали непропорційно великі вигоди після розширення ЄС в 2004 році. Тому в рамках "Політики згуртованості" Польща повинна отримати на 23%, або на 19,5 млрд євро менше, ніж у період 2014-2020 років.
Міністр розвитку Польщі Єжи Квечинський вже назвав такий розподіл коштів нечесним і таким, що поглибить напруженість між Сходом і Заходом.
Передбачається, що найбільше скорочення фінансування очікує Чехію, Угорщину, Литву та Естонію - на 24%.
А от південні країни можуть розраховувати на збільшення фінансування. Так, фінансування Іспанії збільшать на 5%, Греції - на 8%, Італії - на 6,4%.
Повідомлялося, що глобальна інтеграція та фінансові інновації стали структурним поштовхом до посилення проциклічності фінансової системи, появи її надмірної еластичності, а також внутрішньої фінансової нестабільності. Про це в статті для DT.UA писав Віктор Козюк.
Приплив іноземної фінансової допомоги міг би істотно підтримати економіку України. Але український уряд втратив майже половину можливостей.
Детальніше про нестабільність фінансової системи читайте в матеріалі Віктора Козюка "Чи готові ми до викликів фінансової стабільності?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".