ЄС варто покарати Польщу фінансово за неліберальність - The Economist

Поділитися
ЄС варто покарати Польщу фінансово за неліберальність - The Economist ЄС може нагадати Польщі, скільки вона отримує зі спільного бюджету. © polandinfo.ru
Така нагода у союзу буде в травні, коли почнуться переговори про наступний спільний бюджет.

Після падіння комунізму в 1989 році Польща раптом стала конкурентом "азіатських тигрів" за темпом зростання ВВП. Вона стала важливим союзником НАТО. Але тепер вона також опинилася на лінії фронту того, що президент Франції Еммануель Макрон називає "європейською громадянською війною" за верховенство закону.

Оптимізм, з яким ЄС розширювався на схід у 2004 році, поступився розлюченій націоналістичній "неліберальній демократії". В Угорщині Віктор Орбан придушує громадянське суспільство і використовує державні гроші і фінансування ЄС для того, щоб задобрювати олігархів. Румунські лідери невтомно намагаються ослабти антикорупційні закони, які можуть їх покарати.

Але найбільший виклик - це Польща, пише The Economist. Після приходу до влади в 2015 році націоналістична партія "Право і Справедливість" скоротила незалежність судів, приборкала державні ЗМІ і наповнила бюроктаричні посади своїми прихильниками. Польська реформа системи юстиції грубо порушує угоди ЄС. І це стосується не лише польську демократію. Країни ЄС повинні довіряти судам одна одної, щоб захищати закони, на яких тримається єдиний ринок. Тому минулого року Єврокомісія скористалася статтею 7 Лісабонської угоди, яка дозволяє штрафувати уряди, якщо вони систематично порушують верховенство закону. Також теоретично цей інструмент дозволяє позбавити країну права голосу в ЄС. На практиці ж це зробити не можливо. Тому що для цього потрібно провести анонімне голосування серед країн-учасниць. А неліберальні уряди в Європі підтримують один одного.

Саме тому Єврокомісія звертає увагу на бюджет ЄС, через який бідніші країни-учасниці отримують значні кошти від багатших. Впродовж останніх семи років п'ята частина цього бюджету отримувала сама лише Польща у вигляді фондів гуртування ЄС. І це може бути важелем впливу. Переговори про наступний бюджет почнуться в травні.

Його можна використати в два способи. По-перше, інші країни можуть заняти жорстку позицію щодо Польщі перед торгами про розподіл коштів. Парламенти в таких країнах, як Німеччина і Нідерланди, вже роздратовано говорять про небажання передавати гроші своїх платників податків урядам, які грубо порушують правила. По-друге ж можна створити механізм призупинки виплат урядам, які не шанують верховенство закону.

ЄС постав перед дилемою. Якщо вчинити м'яко з Ярославом Качинським, наступний європейський автократ буде більш самовпевненим. Але якщо натиснути на "Право і Справедливість" надто сильно, партія зможе вказувати на це як на доказ того, що зовнішні сили намагаються втручатися і підривають польську демократію. Будучи гігантом Східної Європи, Польща має значення. Розкол мід заходом і сходом Європи щодо грошей і міграції не вдасться вирішити, якщо поставитися до неї жорстко.

Вірогідно готуючись до бюджетних переговорів, "Право і Справедливість" останнім часом внесла деякі зміни в свою реформу юстиції. Поступки, серед яких визначення пенсійного віку для суддів, стали першим сигналом про компроміс з 2015 року. Але вони все ж лише косметичні. ЄС повинен тихо, але донести до Варшави, що їй потрібно зробити більше, перш ніж покарання за статтею 7 будуть зняті. Лідери Польщі повинні зробити кроки на зустріч відновленню верховенства закону, почавши з відновлення на посаді незаконно звільнених суддів Конституційного суду. Якщо ж "Право і Справедливість" не прогнеться, Єврокомісії варто проявити креативність у бюджетному плануванні. Польща отримує від ЄС втричі більше, ніж сплачує в спільний бюджет. І ці кошти непропорційно використовуються на користь прихильників "Права і Справедливості" в сільській місцевості. Польській владі доведеться зрозуміти, що вона не може користуватися вигодами членства в клубі і водночас порушувати його правила.

Раніше Financial Times писало, що ЄС може покарати Польщу за її непокірну поведінку. В Брюсселі, Парижі і Берліні зростає відчуття, що якщо Варшава продовжить суперечити європейським цінностям, їй не можна дозволяти користуватися щедрістю ЄС. Польща отримала від ЄС в 2016 році 10,6 мільярдів євро. Це 2,6% від валового доходу країни.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі