WP: Економіка Росії не обвалилась, але є спосіб змусити її страждати

Поділитися
WP: Економіка Росії не обвалилась, але є спосіб змусити її страждати © Радио Свобода
Видання радить ЄС діяти агресивно і рішуче, навіть якщо це спричинить дипломатичні наслідки.

З російської економіки, що перебуває під санкціями, «просочується повітря», але недостатньо швидко, щоб перешкодити катастрофічній війні Владіміра Путіна проти України або створити незручності для більшості росіян. Давні відвідувачі Москви та інших міст повідомляють, що полиці магазинів повні, а повсякденне життя помітно не змінилося, частково завдяки величезним державним субсидіям.

«Зараз очевидно, що кампанія Заходу з ослаблення російських фінансів в надії послабити рішучість Путіна і його народну підтримку буде радше забігом, аніж спринтом. Проте у Вашингтона і його союзників ще є потужні способи підірвати військовий потенціал Кремля з часом, якщо їх відточити і посилити», - пише Washington Post в редакційній статті.

Краща координація і жорсткіше дотримання існуючих обмежень - це ключ до збільшення вартості війни для російської промисловості і споживачів, а також до подальшого підриву її здатності продовжувати виробництво високотехнологічних озброєнь. Не менш важливо, що Захід може подвоїти свій успіх у тиску на найважливіше джерело доходів російської держави - енергетику.

Все це буде непросто. Зусилля США щодо розширення заборони експорту до Росії наштовхнулися зі стіною в ЄС і Японії. А застосування численних раундів санкцій, накладених на російських юридичних та фізичних осіб за 15 місяців війни, перетворилося на дедалі складнішу гру в кішки-мишки. Зі збільшенням кількості санкцій зростає і вигадливість зусиль Росії, спрямованих їх обійти.

Особливо це стосується спроб Москви отримати продукцію подвійного призначення - вироби західного виробництва і електронні компоненти, вироблені для цивільного використання, які можуть бути використані в створенні озброєння. Видання наголошує на необхідності тіснішої координації між США і Європою в експортних заборонах.

Група гарвардських економістів дослідила розбіжності в санкціях, які стосуються кількох тисяч товарів, потрібних Росії. Експерти виявили, що багато з них були об'єктом обмежень з боку ЄС або США, але менше половини з них потрапили під санкції обох сторін. Наприклад, пральні машини високого класу - заборонені для експорту в ЄС, але не в США. І в деяких випадках вони містять мікрочіпи, які можуть бути вилучені для використання в російській військовій промисловості.

Це може здатися незначним недоліком. Насправді багато аналітиків вважають, що посилення контролю над електронними компонентами поглибить проблеми Москви у виробництві високоточних ракет та інших передових систем озброєнь, які дедалі більше загострюються.

Для товарів, які Росія більше не може імпортувати безпосередньо із Заходу, вона знайшла обхідні шляхи в дружніх третіх країнах, які слугували перевалочними пунктами. Це призвело до збільшення вартості закупівель. Але це ціна, яку Кремль з його запасами грошей від минулорічного стрибка цін на енергоносії може собі дозволити впродовж певного часу.

«Це означає, що Захід повинен зосередитися на цих країнах-транзитерах і подвоїти свої зусилля, щоб завадити потоку електроніки та інших ключових компонентів, які прямують в Росію. ЄС, який розглядає можливість заборони експорту чутливої продукції до країн, які перепродають її Росії, повинен діяти агресивно, навіть ціною дипломатичних наслідків. Було б розумно націлитися на компанії в Китаї, Ірані, Туреччині, Казахстані, Вірменії та інших країнах, які забезпечують російську армію. Південна Африка, яку США звинувачують у таємному постачанні зброї і боєприпасів до Росії, також має бути піддана ретельній перевірці», - вважає видання.

Захід може посилити тиск на Вірменію, з якої різко зріс реекспорт до Росії низки критично важливих товарів, зокрема електроніки. Вірменія, чия велика діаспора в США може бути корисною для здійснення тиску, прагне американської допомоги у сфері безпеки перед обличчям нещодавнього збройного конфлікту з Азербайджаном. Вашингтону, на думку Washington Post, слід розім'яти м'язи, які у нього є.

Захід був агресивним у боротьбі з олігархами, які допомагають підтримувати режим Путіна. Він також повинен вжити більш рішучих заходів проти мережі послуг і постачальників послуг: юристів, менеджерів з управління капіталом, посередників, підставних компаній, які їх підтримують. Культивування невдоволення серед еліти може з часом мати руйнівний вплив на стабільність режиму.

Найефективнішим вчинком Заходу на сьогоднішній день було встановлення минулого року граничної ціни на російську нафту на рівні 60 доларів за барель, до якої на початку цього року додалися аналогічні обмеження на дизельне паливо та інші нафтопродукти. Ці обмеження скоротили доходи Росії від експорту нафти майже на третину за перші три місяці цього року порівняно з останніми трьома місяцями 2022 року, що становить 15,7 мільярда доларів за один фінансовий квартал.

«Російська економіка, хоч і виявилася напрочуд стійкою, є меншою за канадську чи італійську. Вона не може нескінченно поглинати таку втрату доходів, не кажучи вже про ще менші доходи, якщо Захід продовжуватиме знижувати ліміт», - йдеться в статті.

Українські військові зупинили просування Росії на полі бою. Розширюючи поле бою, щоб виснажити російську економіку, Захід може прискорити розплату для Путіна і його оточення рано чи пізно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі