Україна готова закачати в свої підземні сховища (ПСГ), до 19 млрд куб. м природного газу за умови його ціни закупівлі на кінець року нижче $ 200 за 1 тис. куб. м та фінансової підтримки з боку ЄС.
Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин на прес-конференції в Києві в понеділок, 22 червня.
"Говорити про 19 млрд куб. м (озвучений і бажаний РФ обсяг запасів ред.) можна тільки з точки зору економічних умов. Якщо ціна буде менше $ 200, і ми отримаємо підтримку від європейського банку", - сказав глава Міненерго України.
"Ми готові при наявності коштів і адекватної ціни такі обсяги закачати, але не вважаємо їх критично необхідними", - додав міністр.
Раніше Україна запропонувала ЄС розділити витрати на заповнення ПСГ, щоб бути готовими до гіршого варіанту, аж до повної зупинки постачання газу з РФ. Київ вважає, що прі найгіршому варіанті розвитку "газової війни" між Києвом і Москвою, Євросоюзу варто було б допомогти Україні розділити витрати на підготовку для мінімізації негативних наслідків. Зокрема, "Нафтогаз" шукає $ 1,5 млрд для закачування "зимового" газу в сховища.
Відзначимо, що напередодні вже минулого опалювального сезону 2014/2015 РФ традиційно намагалася лякати Європу імовірними проблемами з транзитом з-за України, а саме у зв'язку з відмовою "Нафтогазу" від закупівель газу у "Газпрому" у великих обсягах і запуском реверсу з ЄС. Однак всі "страшилки" РФ призвели лише до того, що "Газпром" втратив до $ 6 млрд в результаті невдалої спроби перекрити реверс в Україну, обмеживши поставки газу в ЄС.
На початок попереднього опалювального сезону (20 жовтня 2014 року) в українських ПСГ було накопичено 16,7 млрд куб. м газу. Зиму України завершила з газовими запасами в 7,6 млрд куб. м. І страшилки "Газпрому" про зими без газу в Європі не знайшли підтвердження. В ЄС залишилися задоволені нинішньою "газовою" зимою: "вперше без драматизму", заявили в Брюсселі.
Довідка ZN.UA
В "транзитному" контракті НАК "Нафтогазу України" і "Газпрому" від 2009 року технічні умови транзиту газу до буковки не прописані. Як немає і зобов'язань "Нафтогазу" за свій рахунок закачувати "резервний" газ в ПСГ і платити за його обслуговування для підтримки стабільного транзиту з РФ в ЄС.
Фізичний транзитний шлях російського експортного газу від східних до західних кордонів України становить 36 годин. Але в "транзитному" контракті і складових його документах значиться і 24 години ("контрактні добу").
На сьогодні Україна для забезпечення транзиту російського газу в Європу змушена використовувати власний технологічний газ з ПСГ, оскільки Росія постачає газ із розрахунку чистого транзиту (тобто тільки той обсяг газу, який призначений для продажу в ЄС).
Україна має 13 ПСГ загальною активною ємністю близько 32 млрд куб. м. 12 сховищ і систему магістральних газопроводів на материковій частині країни експлуатує "Укртрансгаз" (31 млрд куб. м), ще одне сховище (1 млрд куб. м) – ДАТ "Чорноморнафтогаз" в аннексированном Росією Криму.
Детальніше читайте у статті "75 атмосфер - дороге задоволення" на сайті ZN.UA