Російський "Газпром" недоотримав від $ 5 млрд до $ 6 млрд за невиконання газових контрактів з країнами ЄС у спробах перешкодити реверсу в Україну, свідчать розрахунки російського "Інтерфаксу" і дані джерел в російській компанії.
У тому числі близько $ 5,5 млрд склала недоотримана виручка при поставках газу в далеке зарубіжжя і до $ 400 млн - штрафи (в практиці їх називають "знижками") за недопоставку номінованих покупцями обсягів газу.
Дана сума значно перевищує сумму, котру російський газовий монополіст намагається стягнути в стокгольмському арбітражі з НАК "Нафтогазу України" (на даний момент РФ заявляє про $ 2,4 млрд).
З вересня 2014 року по 5 березня 2015 року "Газпром" не виконував свої зобов'язання з постачання газу країнам-членам ЄС у 100%-ному обсязі. Фактично рівень недопоставки оцінюється в 16-17 млрд куб. м газу.
З допомогою зниження поставок газу в Європу "Газпром" сподівався перешкодити реверсу газу через територію країн-членів ЄС в Україну.
У червні минулого року, коли Україна активно нарощувала реверс газу з Європи, глава "Газпрому" Олексій Міллер обіцяв, що "в перспективі" компанія буде вводити обмеження поставок газу за тими напрямками (країни ЄС), де будуть зафіксовані реверсні поставки в Україну, "з усіма витікаючими наслідками для європейських компаній".
Однак після того, як були введені обмеження, "Газпром" давав вже зовсім інші пояснення - нібито самим російським внутрішнім споживачам не вистачає газу, тому доводиться обмежувати його імпорт в ЄС.
На початку березня рішення "Газпрому" знову поставляти газ в Європу в повному обсязі обвалило ціни на газ на європейських ринках. Таким чином, вартість "реверсного" газу для України також знизиться. Крім того, Україна очікує зниження ціни на російський газ до $ 270 за тисячу куб. м.
Як зазначив міністр енергетики та вугільної промисловості України Володимир Демчишин, у "Газпрому" так і не вийшло перешкодити припиненню реверсу газу в Україну з території країн Європи. Міністр підкреслив, що подібний тиск на європейських партнерів лише змушує їх шукати нових постачальників газу.