Україні для відновлення економіки потрібні жінки — Bloomberg

Поділитися
Україні для відновлення економіки потрібні жінки — Bloomberg © Getty Images
Без повернення з-за кордону жінок-біженок країна втрачатиме мільярди євро.

Україні необхідно повернути додому жінок, які виїхали за кордон через повномасштабну війну, інакше вплив на економіку буде руйнівним, пише Bloomberg.

68% українських біженців – жінки, адже більшість чоловіків віком від 18 до 60 років не мають права залишати країну.

За словами Олександра Ісакова з Bloomberg Economics, якщо 2,8 мільйонів жінок-українок працездатного віку не повернуться, це коштуватиме Україні 10% річного довоєнного валового внутрішнього продукту .

Це 20 мільярдів доларів на рік за найгіршого сценарію і це більше, ніж запропонований Європейським Союзом чотирирічний пакет допомоги Україні вартістю 12,5 мільярдів євро на рік.

«Особисто для мене перемога – це коли українські родини об’єднуються в Україні, а не за кордоном. Тому найважливіше завдання зараз для України, для української влади – зробити все можливе, щоб жінки з дітьми повернулися до своїх в Україну», – розповіла заступниця міністра економіки Тетяна Бережна в інтерв’ю виданню.

Ще до війни найслабшою ланкою в економіці України була її демографія з коефіцієнтом народжуваності лише 1,2 — одним із найгірших у Європі. Десятки тисяч убитих солдатів і цивільних осіб, а також ще більша кількість поранених або травмованих, які не можуть працювати, ще більше зменшують кількість робочої сили яка є незамінною для відновлення.

Уряд має амбітні плани щодо повоєнної реконструкції. Там  прогнозують, що до 2023 року завдяки вжитим крокам обсяг економіки подвоїться. Однак у профільному міністерстві наголошують, що Україні не вистачає 4,5 мільйона працівників та підприємців, необхідних для досягнення цієї мети. 

Заповнити цю прогалину планують, зокрема, і за допомогою біженців, що повертаються (60% з яких мають дипломи), а також іноземців.

З цією метою керівництво країни працює над стимулами для повернення жінок, включаючи нове законодавство про працю, спроби зменшити гендерну різницю в оплаті праці та гранти, щоб допомогти дружинам тих, хто воює на фронті, розпочати бізнес.

Як повідомлялось, про свою готовність залишитися у Польщі на постійній основі навесні минулого року заявили 16% біженців з України. У листопаді 2022 року про своє бажання остаточно переїхати говорять 20% українців.

Як Україні не втратити мільйони біженців, які втекли від війни за кордон? На які «цукерки» в країні перебування та ризики на Батьківщині зважатимуть біженці, коли вирішуватимуть це доленосне для них та для усіх українців питання?
Ґрунтовну відповідь на це дає нещодавній звіт Агенції ООН з питань біженців, про що у статті «Як повернути українців в Україну?» розповідає директор «Інститута міста» Олександр Сергієнко.

У деяких країнах завершуються гуманітарні програми для українців, і біженці першої хвилі змушені тимчасово перетворитися на емігрантів: самостійно шукати житло та оплачувати його, шукати роботу, влаштовувати дітей у садки, школи. Це нелегко. Чи повернуться вони в Україну після закінчення війни?
Читайте про це у статті Оксани Панкової «Залишитися чи повернутися».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі