В Україні нарав чинності закон №1839-ІХ, який дозволяє місцевій владі здавати в оренду майно ліквідованих комунальних закладів середньої освіти у сільській місцевості. Закон офіційно опубліковано в газеті "Голос України".
Новий закон дозволяє органам місцевого самоврядування:
- використовувати майно ліквідованих закладів загальної середньої освіти для забезпечення здобуття освіти, надання послуг у сферах соціального захисту, культури, спорту та охорони здоров’я, зокрема на засадах державно-приватного партнерства;
- здавати в оренду майно ліквідованих комунальних закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості.
Водночас закон забороняє віддавати таке майно під заставу, робити його предметом стягнення, джерелом погашення боргу, щодо нього не можуть вчинятися будь-які дії, наслідком яких може бути припинення державної (комунальної) власності.
Крім того, визначено обов’язковість громадського обговорення питань використання майна та земельних ділянок ліквідованих державних, комунальних закладів у сільській місцевості.
Кошти, отримані від використання такого майна можуть використовуватися виключно на освітні потреби.
Нагадаємо, станом на початок листопада через пандемію COVID-19 понад 4,7 тис. шкіл в Україні перебували на канікулах, а 6 384 – на дистанційному навчанні.
Як писала для ZN. UA народний депутат, заступниця міністра освіти в 2014-2016 роках Інна Совсун у своїй статті "У режимі виживання", дві третини українських шкіл розташовуються в селах. У них працюють близько половини українських вчителів. При цьому абсолютна більшість українських школярів - дві третини - мешкають у містах і навчаються в міських школах.
Проблема державного фінансування маленьких сільських шкіл існує давно, і жоден уряд не виявив бажання взяти на себе відповідальність за її рішення. пише в своїй статті "Страусина політика (не) пройде?" для ZN. UA оглядач відділу освіти і науки Оксана Онищенко.