У «Нафтогазі» заявили про укладання з бюджетниками 5 тисяч договорів із 12,5 тисяч необхідних

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У «Нафтогазі» заявили про укладання з бюджетниками 5 тисяч договорів із 12,5 тисяч необхідних © znaj.ua
«Бюджетникам» НАК пропонує газ за ціною постачальника «останньої надії».

Кабінет міністрів, НАК «Нафтогаз України», Асоціація міст України (АГУ) та мери чотирьох обласних центрів підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 років. Однак поки що НАК «Нафтогаз» не підписав і половини договорів з бюджетниками, передбачених меморандумом, пише Аліса Смішко у статті «Газ почім? А якщо поторгуємося?» для ZN.UA.

«У розпал укладання контрактів для ТОВ «ДПК «Нафтогаз Трейдинг» склалася неоднозначна ситуація із цінами на газ. Наприклад, для бюджетних організацій «Нафтогаз Трейдинг» ще у четвер пропонував фіксовану ціну на 15 місяців – 13,7 грн/кубометр. Але це без урахування ПДВ та вартості транспортування. З урахуванням ПДВ та плати за транспортування виходило, за розрахунками «Нафтогазу», вже 16,8 грн/кубометр», – нагадала авторка.

При цьому до підписання меморандуму мери вимагали для «бюджетників» ціну максимум 11,2 грн/кубометр, але так нічого й не досягли. Водночас у підписаному документі значиться лише ціна для населення та підприємств теплокомунальної енергетики.

«Змінити цифру — навіть ціну газу — у контрактах із «бюджетниками» нескладно, було б бажання. Важливо спочатку визначити, хто такі ці «бюджетники». В умовах децентралізації школи та дитячих садків, як і держпідприємства, — турбота муніципалітетів. Тобто це не «бюджетники» у чистому вигляді. А ось держконтори, а також лікарні, медичні установи згідно з ще медреформою Супрун — це «бюджетники». «Нафтогаз» нарахував таких 12,5 тисяч», – зазначила Смішко.

Вказано, що обсяг споживаного ними газу як для «Нафтогазу» загалом невеликий — 1,5 млрд кубометрів/рік. Тож насамперед НАК і возитися з ними не хотіла. Вони купували газ у інших постачальників. Але цієї осені ситуація кардинально змінилася. Багато постачальників, не витримавши зростання цін, пішли з ринку або відмовилися виконувати свої зобов'язання перед бюджетниками. От і довелося звертатися до «Нафтогазу». А вже НАК переадресувала їх до постачальника «останньої надії».

На жовтень та листопад у турборежимі, характерному для Верховної Ради, їм пропонують поза процедурою публічних закупівель підписати договори з ТОВ «Нафтогаз Трейдинг» щодо ціни газу того ж ТОВ, але як постачальника «останньої надії».

«Наприклад, населенню газ постачають по 7,4 грн, а бюджетним організаціям — по 16,8 грн/кубометр (з ПДВ та транспортуванням). Про це заявив голова «Нафтогазу» Юрій Вітренко 28 жовтня під час 7-го Українського газового форуму. За його словами, 16,8 грн/кубометр – це збалансована ціна середньострокових контрактів. Паралельно НАК працює і над довгостроковими контрактами – до 2023 року», – пояснила авторка.

Більше того, за словами Юрія Вітренка, для компанії не складе проблем щодня укладати плюс ще кілька сотень, а то й тисяч договорів із «бюджетниками», і що до 1 грудня вони впораються. Справлялися ж якось навесні з договорами з населенням (домогосподарствами), а їх було набагато більше — 1,3 млн. Хоча, за інформацією джерел ZN.UA, на початок листопада «Нафтогаз Трейдинг» уклав із «бюджетниками» навряд чи 1000 договорів на постачання газу. Однак у самій НАК цю інформацію заперечують, стверджуючи, що обслужили вже близько 5 тисяч договорів.

«Тут би тільки ринок не підкачав (це той випадок, коли він, ринок, вкрай потрібен «Нафтогазу»), — якщо ціни підуть униз, «бюджетники» можуть повернутися і до колишніх постачальників газу, якщо ті запропонують меншу ціну, ніж НАК. Така ймовірність існує, хоча сьогодні ніхто не візьметься спрогнозувати, як поведуться ціни на газ на єврохабах, а отже, і в Україні», – зазначила авторка.

Нагадаємо 30 вересня представники місцевого самоврядування та уряд підписали Меморандум про встановлення пільгової ціни на газ для населення (7,4 грн за куб), а також бюджетних установ (16,8 грн за куб з ПДВ). 

Що сталося в результаті? Замість ринку та адресної допомоги малозабезпеченим – держрегулювання, а не хеджування цін на опалювальний сезон. Формально прибрали механізм ПСО для теплокомуненерго. Реально перенесли відповідальність на місцеві бюджети. А «Нафтогазу» додатково пообіцяли виділити необхідні кошти (із спецфонду) — для закупівлі газу в Європі на випадок холодної зими.

При цьому мер Івано-Франківська заявив, що Меморандум не виконується, а низка областей оголосили про надзвичайну ситуацію (НС) в зв'язку з цінами на газ. У відповідь президент України Володимир Зеленський заявив, що «в Україні достатньо запасів газу», переклавши відповідальність на місцеву владу. А прем'єр-міністр Денис Шмигаль назвав НС «технічним питанням» для якнайшвидшого виконання Меморандуму.

Про бенефіціарів газової кризи і подробиці угоди Банкової і місцевої влади читайте в матеріалах Інни Ведернікової «Кабмін спровокував запровадження надзвичайної ситуації в регіонах через газ» і «Тарифний меморандум замість «тарифного майдану»?» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі