Кабмін спровокував запровадження надзвичайної ситуації в регіонах через газ — джерело

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Кабмін спровокував запровадження надзвичайної ситуації в регіонах через газ  — джерело Юрій Вітренко - голова НАК "Нафтогаз". Фото: ZN.UA
Деякий час тривала гра в "лобові тарани": хто перший зверне. В результаті багато громад України вже закупили газ за комерційною ціною (30-45 грн за куб) і спалюють не газ, а гроші. НАКу це тільки вигідно.

Як відомо, 30 вересня представники місцевого самоврядування та уряд підписали Меморандум про встановлення пільгової ціни на газ для населення (7,4 грн за куб), а також бюджетних установ (16,8 грн за куб з ПДВ). Напередодні мер Івано-Франківська заявив, що Меморандум не виконується, а ряд областей оголосили про надзвичайну ситуацію (НС) у зв'язку з цінами на газ.

Як повідомляє джерело ZN.UA в уряді, історія з НС — продуманий план уряду.

"Якби йшли за стандартною процедурою, то містам треба було б оголошувати тендери та виходити на відкриті торги в системі ProZorro, — розповідає джерело. — Однак на цьому ринку б'ються монстри й могли бути запущені процедури оскарження результатів в судах й не факт, що всі громади отримали б у результаті пільгові ціни, зафіксовані в Меморандумі. Плюс — втрата часу. Щоб обійти процедуру внесення змін до постанови та закони, пішли шляхом надзвичайної ситуації, коли "Нафтогаз трейдинг" може надати пільгові ціни, як "постачальник останньої надії".

Ще в п'ятницю, 8 жовтня, в уряді були проведені селектори. В областях, де відбулися засідання техногенних комісій, була оголошена надзвичайна ситуація. При цьому міста мали оперативно отримати договори з пільговими цінами й встановленими лімітами, які потрібні для населення. Такий був план.

"Але НАК провтикав, хоча, в п'ятницю вже була інформація, що договори по населенню та по бюджетним установам у НАКу готові. У результаті вчора здали нерви у мера Івано-Франківська. І зі слів Руслана Марцінківа — обґрунтовано. Місту не дають ті ліміти на газ, які вони просили. За їхніми розрахунками для населення потрібно 50 млн кубометрів, а їм дають 38. Відповідно різницю - 12 мільйонів кубів — вони повинні купувати за комерційною ціною", - заявило джерело видання.

Тобто НАК не виконав свою частину плану і добре заощадив.

"За логікою, Кабмін також повинен був екстрено зібратися, але і він цього не зробив, — уточнює джерело. — Однак з 30-го числа було достатньо часу, щоб оперативно реалізувати цей сценарій і оголосити "надзвичайку" з вже готовими на руках у мерів договорами. У результаті все запустилися б вчасно".

"У такій ситуації — коли уряд публічно дав слово місцевому самоврядуванню — НАК взагалі міг відкрити газ і ліміти, а вже потім займатися договорами. Але НАК боїться, що фінально не витягне переговори з мерами. Йде гра у "лобові тарани": хто перший зверне. В результаті багато громад вже закупили газ за комерційною ціною (30-45 грн за куб) і палять гроші. І НАКу це дуже вигідно. Кожен день в прямому сенсі — дорогий. НАК у державному сенсі тут "зіграв у штангу", - резюмує джерело ZN.UA.

Чому уряд аморфно поводиться, (а Кабмін зараз виконує функції правління НАК) - питання. Насправді все ще немає стовідсоткової впевненості, що уряд і "НАК Нафтогаз" виконають узяті на себе зобов'язання.

Сьогодні Кабмін провів екстрене засідання: виділив НАКу 3 млрд і погодив рішення про додаткову угоду для "Газнафтотрейдінг" на постачання. Тобто вони затвердили всі договори.

Нагадаємо, в ряді регіонів і населених пунктів України була оголошена надзвичайна ситуація через припинення подачі газу для опалення комунальних та бюджетних установ.

30 вересня представники центральних та місцевих органів влади підписали Меморандум, покликаний не допустити підвищення тарифів на опалення і гарячу воду в прийдешньому опалювальному сезоні (2021-2022 років). У документі передбачені зобов'язання центральної влади, НАК "Нафтогаз України" і органів місцевого самоврядування.

Як заявив президент Зеленський, громади України отримають понад 11 млрд грн в рамках реформи децентралізації завдяки збільшенню частини податку на доходи фізосіб (ПДФО) на 4%.

Раніше ZN.UA писало, що кон'юнктура на зовнішньому ринку газу і відкритий у 2020 році внутрішній ринок не обіцяли чинній владі нічого хорошого цієї осені. І ось, осінь прийшла. Про особливості опалювального сезону 2021-2022 читайте у статті Інни Ведерникової "Тарифний меморандум замість "тарифного майдану"?"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі