У Міністерстві фінансів України допускають можливість введення мораторію за держборгом напередодні 23 вересня – дати, коли Києву доведеться повернення $ 500 млн за єврооблігаціями, випущеними в 2010 році.
Побічно це підтвердив заступник голови відомства Артем Шевальов, який курирує в Мінфіні питання євроінтеграції.
"Майбутня велика виплата – погашення тіла бонда в кінці вересня на $ 500 млн. Погашення купонів – це одне. Це фінансова дисципліна. При погашенні тіла облігацій дуже важко буде потім розмовляти з іншими кредиторами, якщо ми комусь у вересні виплатимо, а іншим вирішимо не платити", - сказав він у коментарі УНІАН.
За його словами, рішення вводити мораторій на виплати чи ні, буде прив'язуватися до цієї дати.
У той же час, Шевальов запевнив, що переговорний процес з комітетом приватних кредиторів перейшов у більш активну стадію, і спілкування лицем до лиця або у форматі телефонних конференцій відбувається регулярно. "Деталі я повідомити не можу, але принаймні, діалог вийшов на іншу стадію динаміки", - додав він.
Ризик дефолту України у вересні все ще існує, заявили раніше аналітики рейтингового агентства Moody's Investors Service. На думку агентства, через два місяці Київ може відмовитися повернути кредиторам велику суму - $ 500 млн.
Україна може оголосити мораторій на виплату частини державного боргу. Таку можливість уряд отримав згідно із законом, який набрав чинності з 17 червня. Він дає Кабміну право припиняти виплату зовнішніх боргів приватним кредиторам до 1 липня 2016 року.
У разі рішення Києва вести мораторій, буде зафіксований технічний дефолт. Інші власники облігацій після закінчення 10 днів зможуть вимагати дострокового погашення Україною зобов'язань перед ними. Це автоматично загрожує погіршити ситуацію з боргом "Путіна-Януковича" в $ 3 млрд перед РФ, повернення якого має відбутися в грудні.
Згідно з домовленостями з МВФ, Київ повинен заощадити понад $ 15 млрд за 4 роки, у тому числі в нинішньому році - $ 5,2 млрд. Зараз Мінфін наполягає на списанні приблизно 40 відсотках від основної суми боргу. Кредитори, в свою чергу, наполягають, що скорочення основної суми боргу не потрібно.
Напередодні міністр фінансів Наталія Яресько повідомила, що Україна на цьому тижні чекає відповіді від кредиторів на нову пропозицію Києва - "ринкове і справедливе" - яке було передано близько тижня тому.