Ризик введення Україною мораторію на виплати за зовнішнім держборгом зберігається, незважаючи на виплату Києвом 24 липня 120 млн дол. за єврооблігаціями з погашенням у липні 2017 року, повідомляється в огляді міжнародного рейтингового агентства Moody's Investors Service.
Аналітики Moody's, зокрема, вважають, що зазначена виплата була здійснена, щоб уникнути зриву переговорного процесу з приватними кредиторами, який до цього часу мав певний прогрес. З цієї ж причини уряд України, швидше за все, 23 серпня виплатить $ 60 млн процентного доходу за єврооблігаціями на $ 1,5 млрд із погашенням в 2021 році.
Разом з тим реальна загроза введення мораторію наступить у вересні, коли Міжнародний валютний фонд (МВФ) та інші міжнародні кредитори України вимагатимуть від уряду конкретної угоди з приватними кредиторами
"Ми очікуємо, що Україна утримається від погашення 23 вересня єврооблігацій на $ 500млн, емітованих в 2010 році, якщо уряду України до завершення чергового щоквартального перегляду програми співпраці з МВФ не вдасться досягти угоди з приватними кредиторами", - повідомляється в документі.
Відзначимо, що МВФ розраховує, що Україна зможе домовитися з кредиторами до очікуваного 31 липня засідання ради директорів фонду, де повинно бути прийнято рішення про виділення другого траншу кредиту в $ 1,7 млн.
Згідно з домовленостями з МВФ, Київ повинен заощадити понад $ 15 млрд за 4 роки, у тому числі в нинішньому році - $ 5,2 млрд. Зараз Мінфін наполягає на списанні приблизно 40 відсотках від основної суми боргу. Кредитори, в свою чергу, наполягають, що скорочення основної суми боргу не потрібно.
В якості поступки Мінфін запропонував кредиторам додаткові "інструменти відновлення вартості", виплати за яким будуть проводитися в разі досягнення Україною більш високих, ніж зараз прогнозується, показників зростання ВВП.