У Конституційному суді хочуть перевести розгляд справи про землю у закритий режим

ZN.UA Ексклюзив Документ
Поділитися
У Конституційному суді хочуть перевести розгляд справи про землю у закритий режим © НБУ / Flickr
У разі зміни форми провадження суспільство буде позбавлене можливості почути від компетентних осіб аргументи «за» та «проти» конституційності земельної реформи.

Конституційний суд України у четвер розглядатиме питання про зміну форми конституційного провадження у справі про земельну реформу – з усного (відкритого) на письмове (закрите) провадження, повідомляється на сайті КСУ.

Формально питання зміни форми провадження є суто процесуальним, але з огляду на ситуацію, яка нині є у КСУ, воно може мати вирішальне значення для ухвалення рішення у надзвичайно важливій для України справи. 

Йдеться про справу щодо встановлення відповідності Конституції України (конституційності) тих законів, якими з 1 липня цього року запроваджено земельну реформу, зокрема в частині умов обігу (купівлі-продажу) земель сільськогосподарського призначення: ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» від 31 березня 2020 року та окремих положень Земельного кодексу України.

Нагадаємо, одразу після ухвалення Верховною Радою відповідного закону до КСУ надійшло два конституційних подання від 48 та 53 народних депутатів про неконституційність ключових положень земельної реформи.

28 травня та 4 червня 2020 року КСУ відкрив провадження за цими поданнями, згодом об’єднавши в одне провадження, а потім визначився з формою розгляду справи за кожним з цих подань – ухвалами Великої палати КСУ від 4 та 9 червня того ж року було постановлено в обох випадках здійснити розгляд справи у відкритій формі за участю представників суб’єкта права на конституційне подання, Верховної ради та президента.

Крім того, Конституційний суд ухвалив залучити до участі у розгляді справи:

  • голову парламентського комітету з питань аграрної і земельної політики Миколу Сольського;
  • уповноваженого президента із земельних питань Романа Лещенка;
  • уповноваженого ВР з прав людини Людмилу Денісову;
  • директора ННЦ «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Юрія Лупенка;
  • заступника директора цього ж центру д.е.н Ольгу Ходаківську;
  • завкафедри земельного та аграрного права КНУ ім. Т. Шевченка д.ю.н, професора Володимира Носіка;
  • професора цієї кафедри д.ю.н Анатолія Мірошніченка;
  • президента Всеукраїнської ГО «Союз учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України» Івана Томича;
  • президента Асоціації фермерів та приватних землевласників Миколу Стрижака;
  • члена Науково-консультативної ради КСУ, суддю КСУ у відставці Віктора Шишкіна.

Ухвалюючи таке рішення, КСУ вочевидь мав намір провести відкриту професійну дискусію з питання конституційності земельної реформи. Тож зміна форми розгляду справи з усної на письмову означає відмову від проведення такої відкритої дискусії з переведенням розгляду справи у закритий режим. Відтак суспільство буде позбавлене можливості почути від компетентних осіб аргументи «за» та «проти» конституційності земельної реформи.  

За інформацією джерел ZN.UA у Конституційному суді, ініціатива перевести розгляд цієї справи у закритий режим належить заступнику голови КСУ Сергію Головатому, за дорученням якого у вівторок суддям було роздано відповідний проєкт ухвали. У проєкті ухвали зазначається, що рішення про зміну форми розгляду цієї справи КСУ приймає, «заслухавши пропозицію судді Головатого С.П., суддів-доповідачів Литвинова О.М., Сліденка І.Д.». Однак, наскільки відомо, судді-доповідачі у цій справі пропозицій щодо зміни форми її розгляду не висловлювали.

ZN.UA

ZN.UA

ZN.UA

ZN.UA

Потребу закритого режиму пов’язують з позицією Офісу президента, який не зацікавлений у наданні цій справі суспільно-політичного резонансу і прагне якнайшвидше поставити у ній потрібну крапку. Це також збігається з інтересами Сергія Головатого, який після усунення від посади голови Олександра Тупицького фактично керує КСУ і побоюється будь-яких публічних зауважень у свій бік, які можуть пролунати на відкритому засіданні.

За ситуації, яка нині існує в КСУ, закритий режим розгляду цієї справи посилює сумніви у її об’єктивному розгляді та винесенні обґрунтованого рішення.

Нагадаємо, 31 березня 2020 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт «Про обіг землі», ринок землі в Україні офіційно запрацював 1 липня 2021 року.

Після прийняття закону Конституційний суд отримав два депутатські подання щодо конституційності земельної реформи, і 2 листопада розглянув у закритому режимі провадження щодо тлумачення земельних статей Конституції.

Проєкт рішення суду, опублікований ZN.UA на прохання судді КСУ Сергія Саса, зчинивши переполох серед можновладців і оновив діалог про земельну реформу та роль у ній Конституційного суду. Чи примирить КСУ противників та адептів земельної реформи? Читайте у статті Олександра Коваліва «Земельна правда і конституційна кривда».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі