У Байдена переглядають план обмеження цін на російську нафту

Поділитися
У Байдена переглядають план обмеження цін на російську нафту © Фото з відкритих джерел
Причини - скептицизм інвесторів і погіршення ринків.

США змушені переглянути план щодо обмеження ціни на російську нафту через скептицизм інвесторів і спричинений волатильністю нафти та зусиллями центрального банку приборкати інфляцію зростаючий ризик на фінансових ринках. Про це повідомляє Bloomberg.

Замість того, щоб придушити доходи Кремля від нафти, запровадивши суворе обмеження на ціни, яких дотримувався б широкий «картель покупців», США та Європейський Союз, ймовірно, погодяться на більш м’яке контрольоване обмеження за ціною вищою, ніж планувалось. За словами людей, обізнаних з цим питанням, дотримуватися його зголосились лише країни Великої сімки та Австралія.

За словами джерел, Південна Корея також приватно повідомила країнам G-7, що планує виконувати вимоги. Представники G-7 також прагнуть залучити до співпраці Нову Зеландію та Норвегію. Але ясно, що Індія та Китай — найважливіші торгові партнери Росії — не братимуть в цьому участі.

Згідно з попередньою версією плану США, автором якого була міністр фінансів Джанет Йеллен, розглядалося обмеження ціни в діапазоні від 40 до 60 доларів за барель, причому деякі чиновники прагнули зберегти цей ліміт якомога ближче до нижчого рівня для досягнення ключової мети — скорочення фінансових надходжень Росії. 

Але зараз офіційні особи, які займаються цим планом, обговорюють верхню межу цього діапазону і вище, хоча дехто в ЄС вважає, що це дозволить Кремлю продовжувати отримувати значні доходи від продажів.

«Білий дім і адміністрація зберігають курс на впровадження ефективного, сильного ліміту цін на російську нафту в координації з G-7 та іншими партнерами», — заявила прес-секретар Ради національної безпеки Білого дому Едрієнн Вотсон.

За її словами, це є найбільш ефективним способом гарантувати те, що  нафта продовжуватиме надходити на ринок за нижчими цінами, що сильно вдарить по доходах Путіна, з яких він фінансує війну в Україні.

У відповідь на запит про коментарі, високопосадовець Міністерства фінансів сказав, що США ніколи не обговорювали із союзниками діапазон обмеження ціни. 

У вересні від продажу нафти Росія отримала орієнтовно 15 мільярдів доларів. Цим вона неабияк підживила свою військову машину в Україні – потік грошей, який лідери США та Європи намагалися стримати відтоді, як президент Росії Владімір Путін віддав наказ про повномасштабне вторгнення. Але на глобальному ринку, де домінують очолювані Саудівською Аравією країни без демократичних урядів,  розроблений споживачами та націлений на одного виробника механізм обмеження ціни може виявитись значно складеним для реалізації.

Зміни в поглядах США на обмеження ціни відбулися після того, як Вашингтон упродовж місяців тиснув на європейців, щоб вони змінили свої санкції щодо російської нафти. Цей розвиток подій, ймовірно, посилить розчарування ЄС, оскільки деякі офіційні особи відзначають, що, на їхню думку, США приділили більше уваги збільшенню глобальних поставок нафти і не завжди були готові, як Європа, прийняти економічний удар, який виник внаслідок накладених на Росію обмежень.

У Міністерстві фінансів кажуть, що встановлення вищої межі ціни може підвищити ймовірність того, що російська нафта залишиться на ринку, водночас доходи Москви будуть значно меншими.

Путін вже заявив, що Росія не продаватиме нафту нікому, хто братиме участь у обмеженні цін.

Високопосадвець Міністерства фінансів стверджує, що адміністрація Байдена була готова до помсти з боку Путіна.

Ціни на енергоносії – особливо на нафту та бензин – відіграють величезну роль на проміжних виборах у США 8 листопада, які тстануть вирішальними у встановленні контролю над Конгресом. 

Президент Джо Байден намагався стримати різке зростання цін для автомобілістів США після вторгнення Росії зокрема шляхом рекордного вивільнення запасів нафти в США та тиску громадськості на ОПЕК+ і нафтопереробні підприємства.

Сумніви щодо обмеження цін на російську нафту виникли на початку зусиль Єллен у цьому питанні, і посилилися після того, як картель ОПЕК+, до якого входить Росія, 5 жовтня оголосив про несподіване скорочення видобутку на 2 мільйони барелів на день. Деякі офіційні особи США побоювалися, що цей крок підірве будь-яку цінову межу, а Байден навіть публічно звинуватив уряд Саудівської Аравії в тому, що він змовився з Кремлем.

Очікується, що обмеження ціни в остаточному вигляді буде оголошено до 5 грудня, коли набудуть чинності санкції ЄС щодо таких послуг, як страхування, брокерство та фінансова допомога, пов’язана з транспортуванням російської нафти міжнародним клієнтам.

Адміністрація Байдена вважає, що обмеження ціни сприятиме стабільності на ринках, забезпечуючи продовження надходження російської нафти та дозволяючи країнам, що розвиваються, купувати її за зниженими цінами.

Для того, аби приватний сектор чітко розумів механізм обмеження ціни, на веб-сайті Мінфіну з’являться відповідні вказівки та інструкції.

Однак офіційні особи, які брали участь у розробці обмеження ціни, вже були стурбовані тим, що це може продемонструвати зворотний ефект, спричинивши ще більшу волатильність світових цін на нафту. У понеділок Єллен попередила про «небезпечне та нестабільне середовище», що розвивається в глобальній економіці, включаючи різке зростання цін на енергоносії та турбулентність на фінансових ринках.

У такій ситуації, за її словами, «ризики фінансової стабільності можуть матеріалізуватися» в США.

 

Механізм обмеження цін, прийнятий ЄС, вимагатиме від покупців російської нафти з третіх країн погоджуватися платити менше, ніж обмеження, щоб доставляти та страхувати свої вантажі в європейських компаніях. Офіційні особи США та ЄС вважають, що такий підхід спрацює, оскільки ключовою ланкою у страхуванні вантажів є Міжнародна група P&I Clubs, яка охоплює 90% суден світу. Більшість клубів групи знаходяться в Лондоні з європейськими організаціями або партнерами з перехресного страхування, тобто вони підпадають під дію правил ЄС.

Компанії, які страхують російські нафтові вантажі за цінами вище ліміту, потраплять під нові санкції ЄС. Вони включають заборону на судноплавство та положення, яке забороняє судам доступ до європейських служб для всієї нафти, незалежно від її походження, якщо танкер перевозить російську сиру нафту, продану вище за обмеження. Це положення створене, як стимул для покупців дотримуватися ліміту.

Однак деякі експерти галузі вважають, що такі важелі впливу є недостатніми, оскільки Росія може отримати доступ до альтернативних суден і страхових послуг, а також у відповідь відмовиться від експорту клієнтам, які дотримуються обмеження. 

Аналогічні міркування у серні, за словами джерел, вже виклали представники корпорації Exxon Mobil.

План обмеження цін ЄС залежить від його прийняття G-7. Якщо G-7 не досягне згоди всередині, набуде чинності пряма заборона на російські нафтові послуги, яку ЄС ухвалив у червні.

США наполягали на обмеженні частково тому, що чиновники побоювалися спричинених забороною ЄС стрибка світових цін на нафту.

За словами людей, знайомих із перебігом переговорів, які відбулися на початку цього року, США також приватно обговорювали з союзниками використання інструментів примусу, таких як вторинні санкції разом із обмеженням. Однак заступник міністра фінансів США Уоллі Адейемо публічно виключив цей варіант, посилюючи скептицизм щодо того, що схема обмеження ціни спрацює. 

Один чиновник ЄС сказав, що важко уявити, щоб обмеження працювали без механізму примусу, не в останню чергу тому, що ключові покупці, такі як Індія, Китай і Туреччина, навряд чи підпишуть будь-яку угоду.

Перед виборами в США ухвалення рішення не очікується. ЄС має на меті встановити граничну ціну приблизно 25 листопада, приблизно за 10 днів до того, як почнуть діяти нові санкції блоку щодо послуг з поставок російської нафти.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі