На початку липня в Україні стартував ринок землі, громадяни отримали можливість легально купувати і продавати землю сільськогосподарського призначення. Однак у суспільстві цю новину сприйняли неоднозначно.
У разі проведення референдуму (71,7% підтримують референдум, 21% – ні), 65,2% респондентів віддали б голоси за заборону на продаж сільськогосподарської землі, а 21,8% проголосували б «ні», свідчить опитування Київського міжнародного центру соціології (КМІС).
Ще 6,5% не взяли б участі у голосуванні, а 6,4% не визначилися із відповіддю або відмовилися відповідати. «Таким чином, серед респондентів, які взяли б участь у голосуванні, 74,9% підтримали б заборону», - йдеться у пресрелізі.
Абсолютна більшість українців 84,1% – не підтримують продаж землі іноземцям. Підтримують – лише 12,1% опитаних, ще 3,8% не змогли або відмовилися відповідати.
У травні, за даними соціологічної групи «Рейтинг», ідея проведення земельного референдуму мала 77% прихильників і 16% противників серед опитаних українців. Участь у ньому готові були взяти 58%, ще 17% залишилися б вдома. З тих, хто готовий був брати участь у референдумі, 64% проголосували б проти запровадження в Україні ринку землі.
Ще 79% опитаних висловилися проти надання іноземцям права купувати землю в Україні, підтримували ініціативу лише 15%.
Опитування проводилося з 22 до 29 червня 2021 року методом особистого (face-to-face) інтерв’ю з використанням планшета (CAPI, computer-assisted personal interviews). Опитано 2031 респондента, що мешкають у 107 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим) за 3-х ступеневою стохастичною вибіркою з квотним відбором на останньому ступені, що репрезентативна для населення України віком від 18 років.
У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.
Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн–ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,9% – для показників близьких до 25%, 2,2% – для показників близьких до 12%, 1,5% – для показників близьких до 5%.
Україна тривалий час залишалася однією з небагатьох країн, де не існувало офіційного ринку землі, а вітчизняні політики активно спекулювали на темі заради прихильності виборців.
Готуючись до запуску ринку, «слуги народу» попіклувались про підтримку нечисленного середнього класу на селі лише на словах, а насправді руками представників агрохолдингів при владі задушили національне фермерство. Докладніше читайте у статті Інни Ведернікової «Буенос чавес, панове!».
Готувалась до запуску ринку землі й «опозиційна» політсила Юлії Тимошенко – «Батьківщина» створила ініціативну групу, яка після реєстрації ЦВК мала розпочати збір 3 млн підписів за проведення референдуму про «заборону продажу земель сільськогосподарського призначення будь-кому, крім держави Україна». Але 11 червня Центральна виборча комісія відмовила «Батьківщині» у реєстрації групи.
Чому рішення ЦВК щодо земельної ініціативи Тимошенко було передбачуваним? Навіщо Тимошенко вела перманентні переговори з Банковою, а паралельно збирала народ на референдум? Які її справжні цілі і мотиви? Читайте в матеріалі Інни Ведернікової «Влада чи гаманець» у ZN.UA.