З початком лютого погіршилась ситуація на ринку електричної енергії, а саме на ринку «на добу наперед». Про це повідомила у своїй заяві НКРЕКП на своїй сторінці у Фейсбуці.
При цьому, по-перше, регулятор визнав, що запуск усіх блоків АЕС спровокував кризу.
«На початку лютого, коли у роботу було запущено всі 15 блоків АЕС, а споживання електроенергії знизилося через потепління, в енергосистемі виник профіцит електроенергії, що призвело до зниження ціни на «ринку на добу наперед» (РДН)», - зазначено у заяві.
По-друге, регулятор визнав, що є гравці, які можуть величезний вплив на ринок.
«Ситуація була значно поглиблена учасниками ринку, які мають велику ринкову владу. Важливо відзначити, що у січні сумарний попит на РДН зі сторони двох структур: групи ДТЕК (разом із афілійованими компаніями) та компанії «Юнайтед Енерджі» складав 77% від всього попиту. А пропозиція НАЕК «Енергоатом» на РДН складала 42% від всієї пропозиції. У лютому сумарний попит групи ДТЕК та «Юнайтед Енерджі» складав 81% від усього попиту на РДН, а сумарна пропозиція НАЕК «Енергоатом» та групи ДТЕК складала 39% від всієї пропозиції на РДН. Така ситуація вказує на величезну ринкову владу окремих компаній та монополізацію ринку», - йдеться у зверненні.
У підсумку – зростання пропозиції на 30%.
«Загалом у лютому пропозиція на «ринку на добу наперед» виросла на 30% (перш за все через збільшення генерації АЕС). Але окрім того, деякі крупні компанії різко змінили свою поведінку на «ринку на добу наперед», що призвело до суттєвого зниження ціни… Такі дії учасників із великою ринковою владою призвели до ланцюгової реакції по всьому ринку та обвалу ціни на РДН», - додали в Нацкомісії.
По-третє, регулятор звинуватив компанії у шантажу. Зазначається, о різка зміна поведінки великих гравців може свідчити, в тому числі, про змову задля досягнення певних цілей. Такі цілі можуть бути, як економічні, так і політичні, адміністративні чи регуляторні.
Економічні, наприклад: на фоні низьких цін РДН купити по низьких цінах великі обсяги електроенергії по довгостроковому контракту у НАЕК «Енергоатом». Політичні чи регуляторні цілі: домогтися обмеження для роботи інших гравців, які є конкурентами (обмежити конкуренцію), домогтися кадрових змін (звільнення посадовців, які можуть вважатися недостатньо лояльними до певних компаній) чи домогтися змін до правил ринку, які можуть принести додатковий дохід для окремих компаній за рахунок додаткових платежів споживачів.
«Поганим у цій ситуації є те, що схоже, що своїх цілей намагаються досягнути шляхом шантажу. Подібну ситуацію ми бачимо не вперше, Антимонопольний комітет України вже проводить відповідне розслідування щодо минулих випадків і, сподіваємось, скоро ми побачимо результати», - зазначається у заяві.
В ТОВ Д.Трейдінг відреагували на заяву регулятора.
«Заяви Регулятора про нібито «надмірний ринковий вплив» є черговою спробою перекласти із себе відповідальність за розбалансування ринку на приватні компанії. Д.Трейдінг категорично не погоджується з подібними висновками і закликає Регулятора вжити заходів для стабілізації ситуації... Ми закликаємо НКРЕКП провести всебічний аналіз ситуації та внести необхідні зміни до Правил ринку. Це забезпечить стабільність енергосистеми, виключить маніпуляції та збалансує енергоринок в осінньо-зимовий період», - йдеться у повідомленні компанії.
НКРЕКП на своєму екстреному засіданні запровадила обмежувальні заходи, необхідні для подолання профіциту (надлишку) на ринку електроенергії та стабілізації цін.
Раніше експерти ZN.UA висловили припущення, чому в Україні обвалилися ціни на оптовому ринку електроенергії. На думку аналітиків ZN.UA, єдина причина – таким чином ринок відреагував на включення 15 енергоблоків АЕС.