НКРЕКП запровадила екстрені заходи для стабілізації ринку електроенергії

Поділитися
НКРЕКП запровадила екстрені заходи для стабілізації ринку електроенергії
Експерти ZN.UA раніше називали єдину причину обвалу цін на електроенергію на оптовому ринку.

Національна комісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), на своєму екстреному засіданні запровадила обмежувальні заходи, необхідні для подолання профіциту (надлишку) на ринку електроенергії та стабілізації цін.

Раніше експерти ZN.UA висловили припущення, чому в Україні обвалилися ціни на оптовому ринку електроенергії. На думку аналітиків ZN.UA, єдина причина – таким чином ринок відреагував на включення 15 енергоблоків АЕС.

Засідання відбулося пізно увечері у п'ятницю, 4 лютого, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

Голова НКРЕКП Валерій Тарасюк заявив, що включення всіх 15 атомних блоків в Україні спровокували дії, які неможливо було спрогнозувати, і це викликало необхідність провести регулювання ринку.

На сьогодні у зв'язку з профіцитом, несподіваним або очікуваним, у зв'язку з включенням 15 атомних блоків почали здійснюватися дії на ринку, які ми не можемо вітати. Хтось може називати це зловживанням. Можливо, це сильне слово, але той факт, що внутрішньодобовий ринок (ВДР) у нас за обсягами вже порівнюється з ринком "на добу вперед" (РДВ), це точно нездорова ситуація. Тому ми вирішили відрегулювати її", - заявив Тарасюк.

Зміни були внесені до карантинної постанови №766 від 8 квітня 2020 року. Згідно з документом комісія до 28 лютого встановила мінімальне цінове обмеження на ВДР на рівні 10% від ціни РДВ. Розпорядження починає діяти із 5 лютого на післязавтра.

Також комісія повернулася до алгоритму розрахунку плати за небаланси на рівні 115% ціни РДВ. Так, за наявності профіциту системи в ОЕС, адміністратор розрахунків при списанні коштів за небаланси застосовує ціну платежу за негативний небаланс на рівні 115% ціни ВДР.

"Причина – бачимо зростання розміру балансуючого ринку, що є нездоровим, і тому збільшуємо відповідальність. Поки що з 5% до 15%, але далі прийматимемо рішення залежно від ситуації", – пояснив Тарасюк запровадження норм.

Нова норма набирає чинності з 6 лютого, а наступним кроком НКРЕКП стало запровадження практики перевірки походження обсягів продажу е/е на добу поставок у заявках на продаж учасників РДВ/ВДР, набирає чинності з понеділка, 7 лютого.

"Це продовження нашої політики боротьби з торгівлею повітрям. Ми даємо таке право "Оператору ринку". Закликаємо всіх учасників співпрацювати між собою та з нами", – зазначив Тарасюк.

За даними сайту ENTSO-E, у лютому імпорт е/е з Білорусі надходив усі дні, а обсяг склав від 399 МВт-год до 900 МВт-год залежно від дня та години доби.

Спочатку НКРЕКП планувала ввести обмеження щодо РДВ на рівні 100,5% від ціни е/е на ВДР на своєму засіданні 9 лютого. Вказувалося, що "внаслідок роботи всіх 15 атомних енергоблоків НАЕК "Енергоатом" (30 січня) та імпорту е/е з Білорусі на ринку е/е з початку лютого склався суттєвий профіцит ресурсу, який вилився у перетікання електроенергії між різними сегментами ринку з високим коливанням цін".

Так обсяг профіциту на РДВ з початку лютого становить 4-6 тисяч МВт, що призводить до перетікання попиту на ВДР і балансуючий ринок.

Раніше НКРЕКП затвердила зміни до правил ринку електроенергії на період проходження енергосистемою України ізольованого режиму. Україна готується до синхронізації своєї роботи з європейською мережею ENTSO-E. Синхронізація української та європейської електромереж є стратегічною метою на національному рівні, спрямованою на створення конкурентного та прозорого ринку електроенергії відповідно до вимог європейського законодавства та ринкових практик. Приєднання до ENTSO-E заплановане на 2023 рік, а отже Україна має від'єднатися від загальної електромережі з Росією та Білоруссю.

Також НКРЕКП визначилася із "зеленими" тарифами на електроенергію, вироблену з альтернативних джерел, на 2022 рік.

Про те, чи зможуть в Україні утримати стабільними ціни на газ, читайте у статті Сергія Следзя "Комуналка вперто зростає, хоча тарифи формально незмінні. Але це поки що"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі