Кабінет міністрів України підтримав законопроект про реформування служби зайнятості та модернізації страхових підходів у разі безробіття. Зокрема, роботодавцям за працевлаштування довгострокових безробітних будуть компенсувати єдиний соціальний внесок.
Законопроект пропонує замінити механізм квотування працевлаштування на компенсацію роботодавцям частини зарплат або ЄСВ за працевлаштування деяких категорій безробітних, в тому числі молоді. Зокрема, мова йде про відшкодування 50% мінімальної заробітної плати за людину в місяць. Серед категорій населення, на які будуть поширюватися пільги: українці до 25 років, чий сумарний стаж не більше 12 місяців роботи; українці до 35 років, якщо це їх перше місце роботи; звільнені зі строкової або альтернативної служби.
Крім цього, зміняться і правила виплати допомоги по безробіттю. Пропонується, щоб розмір виплати прив'язувався до трудової вислуги років тільки в тому випадку, якщо протягом 18 місяців перед реєстрацією особи як безробітної її страховий стаж становив 12 місяців. Зараз такі терміни - 12 і 6 місяців відповідно. Безробітні, у яких буде 6 місяців страхового стажу за останній рік, отримають мінімальний розмір допомоги по безробіттю.
Зміниться і тривалість виплати допомоги по безробіттю. Вона також буде залежати від страхового стажу: до 5 років - 180 календарних днів, від 5 до 15 років - 240 календарних днів, від 15 до 25 років - 300 календарних днів, понад 25 років - 360 календарних днів. Сьогодні загальна тривалість виплат не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років для всіх безробітних.
Прогресивну шкалу чиновники пропонують і для розміру допомоги по безробіттю: до 5 років страхового стажу - 50% середньої зарплати, від 5 до 15 років - 60%, від 15 до 25 років - 70%, більше 25 років - 80%. Зараз українці, у яких 10-15 років стажу, отримують 70% середнього заробітку, як і люди, чий стаж перевищує 25 років.
Нарешті, з'являться критерії підходящої роботи для безробітного. Вона повинна буде враховувати його освіту і кваліфікацію, придбану за період трудової діяльності. Також робота повинна буде враховувати транспортну доступність: для повного робочого дня дорога повинна займати не більше півтори години (в межах 60 км), а для неповного - година їзди (40 км).
«Зарплати в конвертах» негативно позначаються на пенсійні виплати нинішніх пенсіонерів, а й є бомбою уповільненої дії для майбутніх пенсіонерів. Детальніше про те, як «тінізація» зарплат уже зараз негативно впливає на ситуацію, читайте в статті Юлії Самаєвої "Трагічне пенсійне майбутнє українців".