Російський президент Володимир Путін дуже хоче повернути назад видані колишньому президенту України Віктору Януковичу $ 3 млрд кредиту в 2013 році. Пропонує, щоб МВФ виділив Україні додатковий кредит на цю ж суму, за рахунок якого вже Україна погасила свій борг перед РФ.
Свій план він розповів на нараді з членами російського уряду у вівторок, 13 жовтня.
Путін зокрема висловив здивування тим, "чому МВФ не хоче додати Україні ці три мільярди, щоб вона могла розплатитися".
Російський президент вважає непотрібним, щоб МВФ "змінював свої правила під конкретну країну, руйнуючи по суті справи саму систему, правила функціонування МВФ". Пояснює це тим, що "за зміною цих правил на користь однієї з країн можуть послідувати вимоги змінити ці правила для інших держав".
Путін пропонує "у спокійному режимі" України і МВФ "пообговорювати і пошукати рішення" з тим, щоб "не переважувати на нас (Росії) знову всі проблеми".
"Гроші наші нехай повернуть" - вкотре повторив Путін свій постійний тезу.
У свою чергу глава Мінфіну РФ Антон Силуанов повідомив, що російська сторона "готує конкретний план дій на випадок, якщо Україна не сплатить борг Росії в кінці грудні. Він додав, що РФ "буде звертатися в міжнародні суди".
Росссійской міністр також зазначив, що Росія має намір поставити перед МВФ "питання про спроможність програм фонду по Україні".
Він побоюється, що заради України МВФ може внести зміни у свої правила кредитування країн, які дозволять забезпечити продовження фінансування.
"Знаємо - я розмовляв з колегами з МВФ, - що готуються зміни до їх порядках, щоб можна було не включати всі зобов'язання перед офіційними кредиторами обсяги фінансування підтримки та коштів МВФ. Зрозуміло, що це робиться виключно в нинішній ситуації, щоб заморозити платежі перед РФ", - переконаний Силуанов.
Як відомо, Україна розглядає "російські" єврооблігації як приватний борг (при їх випуску в 2013 році ці папери на біржі міг би купити будь-кредитор). Москва ж наполягає на суверенній (офіційному) статус облігацій (як борг однієї країни перед іншою), і тому Росія відмовляється взяти участь у реструктуризації, вимагаючи повернення коштів повному обсязі.
Після початку процесу реструктуризації Мінфін України закликав кредиторів не розцінювати мораторій за держборгом як дефолт.
При цьому основний кредитор України МВФ не дає точно зрозуміти, як він офіційно визначає статус українського боргу перед Росією.
Зазначимо, що питання про статус російського боргу важливий, так як правила МВФ забороняють фонду кредитувати країни, що оголосили дефолт за кредитом в офіційному секторі. Разом з тим, на думку експертів, в МВФ розраховують, що Україні не доведеться платити Росії $ 3 млрд боргу в цьому році.