Міністерство фінансів готує методику верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання, яка передбачає перегляд права на отримання пенсійних виплат та довічного грошового утримання у разі, якщо людина виїхала на постійне місце проживання за кордон. Текст проєкту відповідного наказу оприлюднила для надання зауважень Федерація профспілок України.
Згідно з проєктом, у Кабміні хочуть поставити під сумнів правомірність надання пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання (отримують колишні судді замість пенсії, - ред.), якщо є відомості щодо постійного проживання громадянина України за кордоном.
У тексті проєкту ця ідея викладена наступним чином:
"Об’єктом перевірки даних про реципієнтів та/або їх законних представників щодо правомірності надання пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання є відомості щодо:
- смерті реципієнта та/або його законного представника; групи інвалідності реципієнта, категорії його інвалідності, строку, на який встановлюється інвалідність;
- постійного проживання реципієнта за кордоном".
Перевірка здійснюватиметься шляхом порівняння інформації, якою володіє Пенсійний фонд України, та даних інформації з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних. А саме:
- Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, володільцем якого є Державна податкова служба України (щодо достовірності реєстраційного номера облікової картки платника податків);
- Єдиного державного демографічного реєстру, розпорядником якого є Державна міграційна служба України (щодо дійсності паспортів громадянина України, документів, що підтверджують право на постійне проживання в Україні;
- відомостей про серію (за наявності), номер, дату видачі паспорта громадянина України та найменування уповноваженого суб’єкта, що його видав (номер, дату видачі паспорта громадянина України у формі картки та код уповноваженого суб’єкта, що його видав), а для іноземців та осіб без громадянства - реквізити паспортного документа іноземця та/або документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні; унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі);
- відомостей про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання або залишення на постійне проживання за кордоном чи повернення на проживання в Україну;
- централізованого банку даних з проблем інвалідності, держателем якого є Міністерство соціальної політики України (щодо групи інвалідності, категорії інвалідності, строку, на який встановлюється інвалідність);
- Державного реєстру актів цивільного стану громадян, держателем якого є Міністерство юстиції України (щодо народження, смерті фізичної особи).
В обґрунтування даної ініціативи проєкт наказу містить відсилання до частини третьої статті 9 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Водночас дана стаття стосується лише порядку проведення перевірок.
На виконання яких законодавчих норм в Кабміні збираються оцінювати правомірність виплати пенсії та грошового утримання для громадян, що проживають за кордоном, в наказі відсилання немає.
Пропозиції та зауваження відносно даного проєкта можна надсилати в Федерацію профспілок до 21 лютого на електронну пошту fpsu@fpsu.org.ua.
Нагадаємо, закон „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” містить лише підстави для призначення пенсій. І не містить жодних обмежень щодо місця проживання пенсіонера.
Закон "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", є одним із базових законів, ухвалених на реалізацію Конституції України та міжнародних конвенцій, обов'язкових для виконання в Україні. Указаний закон регулює відносини, пов’язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються не лише Конституцією України, але й закріплені:
- Загальною декларацією прав людини,
- Міжнародним пактом про громадянські та політичні права,
- Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї,
- іншими міжнародними договорами України.
Разом з тим, в уряді схвалили законопроєкт №9004, який дає Пенсійному фонду доступ до інформації про перетин громадянами кордонів України, а також про їхній в'їзд до зони окупації або перебування на окупованій території. Жодного пояснення, навіщо Пенсійному фонду така інформація, в проєкті не дається. Наразі законопроєкт вже наданий для розгляду депутатами.