Держслужбовцям повернуть право на перерахунок пенсії: КС визнав неконституційними зміни до закону часів Порошенка

Поділитися
Держслужбовцям повернуть право на перерахунок пенсії: КС визнав неконституційними зміни до закону часів Порошенка © Раджа адвокатів Київської обл.
ВР має 3 місяці з дня припинення в Україні воєнного стану для приведення цього питання у відповідність із Конституцією.

Конституційний Суд України визнав неконституційним зміни до Закону України „Про державну службу“, які були внесені в грудні 2015 року (закон № 889–VIIІ), та унеможливили перерахунок розмірів пенсій окремим категоріям державних службовців. Про це повідомляє пресслужба Суду.

"Юридичний механізм індексації та перерахунку розмірів пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги є однією з конституційних гарантій дієвості права на соціальний захист", - вказав Конституційний Суд у рішенні від 23.12.2022 №3-р/2022.

Тепер Верховна Рада має 3 місяці з дня припинення в Україні воєнного стану для приведення указаного питання у відповідність із Конституцією та рішенням Конституційного Суду.

В указаній справі колишній державний службовець звернувся до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області із заявою про перерахування призначеної йому пенсії. Однак у задоволенні клопотання йому відмовили, мотивуючи це тим, що пенсії, призначені на підставі ст.37 закону «Про державну службу», не перераховуються.

Заявник звернувся до Конституційного Суду із скаргою на неконституційність пп.1 п.2 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» закону «Про державну службу» (№889-VIIІ) від 2015 року. 

З дня набрання чинності законом №889-VIIІ пенсійне забезпечення державних службовців почало унормовуватися законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV - як загальним законом, що регулює відносини між усіма суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування в Україні.

Проте КС не погодився з подібною законотворчістю, та вказав, що однією з вимог принципу верховенства права є вимога юридичної визначеності, яка вимагає, щоб юридичні норми були зрозумілими й точними, а також щоб їхньою метою було забезпечення передбаченості ситуацій та правовідносин. Отже, особа має право на очікування щодо послідовності та цілісності законотворчої діяльності.

У цьому випадку в державних службовців були правомірні очікування стосовно їх пенсійного забезпечення на підставі приписів ст.37 закону про державну службу №3723-XII, який був визнаний таким, що втратив чинність.

Тож КС визнав, що пп.1 п.2 розд.XI «Прикінцеві та перехідні положення» закону №889-VIIІ суперечить ч.2 ст.3, чч.1, 2 ст.8, ч.1 ст.24, ст.46 Конституції в тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі ст.37 закону №3723-XII.

Нагадаємо, раніше в Пенсійному фонді надавали роз'яснення, в яку халепу потрапили державні службовці після внесення змін до законодавства про держслужбу. І навіть радили обирати звичайну пенсію, тому що це єдиний спосіб для держслужбовців, щоб їх пенсії переглядали відповідно до інфляції та прожиткового  рівня в країні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі