З 2015 року в Україні аномально зменшується кількість пенсіонерів

Інфографіка
Поділитися
З 2015 року в Україні аномально зменшується кількість пенсіонерів © Андрій Товстиженко, DT.UA
Попри зменшення навантаження на Пенсійний фонд, з 2018 року в Україні діє закон про пенсійне страхування, який щорічно підвищує планку страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію.

За останні 5 років кількість пенсіонерів в Україні зменшується аномальними темпами, при цьому, не зважаючи на зменшення кількості осіб пенсійного віку, пенсійне законодавство в країні рухається лише в напрямок погіршення. Це випливає з даних Пенсійного фонду, Держстату та платформи відкритих даних Опендатабот.

Так, згідно з даними Держстату, в 1996 році в Україні налічувалося 14,4875 млн пенсіонерів. І, наприклад, станом на 1997 рік їх кількість зменшилася лише на 300 осіб - до 14,4872 млн.

Вперше кількість пенсіонерів в країні впала менш ніж 14 млн в 2007 році. У той рік їх кількість склала 13,9368 млн осіб. Але надалі протягом 8 років суттєвого коливання не спостерігалося. Так, наприклад, станом на 2014 рік в Україні проживало 13,5333 млн пенсіонерів.

Вперше суттєвий спад кількості пенсіонерів був зафіксований у 2015 році, коли кількість людей пенсійного віку за рік скоротилася в Україні з 13,5333 до 12,1472 млн осіб. Втім, цей спад можна було б пояснити тим, що Держстат перестав враховувати пенсіонерів, що проживають на окупованих територіях Криму та ОРДЛО. Хоча, пенсії мешканцям окупованої частини Донбасу продовжували нараховуватися.

Менше ніж 12 млн пенсіонерів в Україні вперше було зафіксовано в 2017 році - 11,9562 млн осіб.

А станом на 2021 рік кількість осіб пенсійного віку зменшилася до 10,8811 млн осіб.

Попри зменшення навантаження на Пенсійний фонд, за останні роки не відбулося підвищення якості життя решти пенсіонерів. Хоча середня пенсія за останнє п'ятиріччя збільшилася вдвічі, вона все ще становить менше ніж 150 доларів (3915 грн).

"Важливо розуміти, що середня цифра не дуже чітко відбиває реальність. Насправді 50% пенсіонерів — тобто кожен другий із 10,9 млн — одержують менше ніж 3000 гривень (110 дол.). Пенсію понад 10 тис. грн (370 дол.) отримують лише 4,3% українців", - йдеться, зокрема, в аналітиці Опендатабот.

Крім того, з 2018 року в Україні діє закон про пенсійне страхування, який щорічно підвищує планку страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію. Як результат, з 2028 року для виходу на пенсію у 60 років українському громадянинові потрібно буде мати 35 років стажу. Тим, у кого стажу не вистачає, доведеться працювати ще кілька років. Якщо до 65 років не набереться навіть 25 років стажу, то пенсії не буде взагалі, натомість надаватиметься соціальна допомога.

Як писала ZN.UA, те, що з пенсійним законодавством не все добре, визнає більшість політиків та експертів. Пенсіонери незадоволені низькими пенсіями, молодь, навіяна тезами про злиденність своїх майбутніх пенсій, уникає пенсійного страхування, роботодавці кричать про надмірне оподаткування. Мінфін із жахом спостерігає за зростанням дотацій Пенсійному фонду. Загалом революційна ситуація для змін. От тільки яких? Впровадження новітніх успішних практик чи чергової фінансової афери?

Детальніше про пенсії та ПФ читайте в статті Юрія Ганущака"Пенсії в Україні: чому все так погано і може бути більш прийнятним?"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі