Президент Петро Порошенко підписав проект Закону про внесення змін в Бюджетний кодекс України (щодо реструктуризації державного і гарантованого державою боргу та його списання), повідомляє прес-служба Ради.
Проект Закону передбачає новий вид бюджетного зобов'язання, який виникає у зв'язку з виплатами за державними деривативами (фінансовий контракт між сторонами, який ґрунтується на майбутній вартості базисного активу).
Згідно з законом, право на розміщення державних деривативів буде мати держава в особі міністра фінансів України за дорученням Кабінету Міністрів України.
При цьому умови випуску та розміщення державних деривативів будуть визначатися Кабміном. Обслуговування державних деривативів буде здійснювати міністерство фінансів України за рахунок коштів Державного бюджету на відповідний рік.
Прийняття проекту Закону повинне допомогти в реалізації попередніх умов і виконання зобов'язань, які взяла на себе Україна відповідно до Програми МВФ.
Крім цього, прийняття проекту Закону дозволить належним чином обслуговувати державний борг, гарантований державою борг і місцевий борг, забезпечить відповідну економічну та фінансову стабільність держави.
Напередодні Верховна Рада України підтримала пакет урядових законопроектів, необхідних для реструктуризації приватного зовнішнього державного боргу України. За всі закони депутати дали більше 300 голосів.
Варто відзначити, що після прийняття законів умови реструктуризації ще мають бути схвалені власниками єврооблігацій. У той же час міністр фінансів Наталія Яресько сказала, що Україна допускає повторну реструктуризацію держборгу у разі погіршення ситуації.
Як відомо, Україна домовилася з кредиторами про списання 20% держборгу, а також про відстрочку виплат на 4 роки і зниження процентних ставок до 7,75% річних за всіма випусками 27 серпня. Вже через місяць, 23 вересня, Київ повинен був повернути $ 500 млн за євробондів, випущених урядом Азарова-Януковича у 2010 році. У Мінфіні серйозно готувалися ввести мораторій щодо держборгу і оголосити технічний дефолт, якщо б не вдалося досягти нинішньої домовленості з кредиторами.
У той же час, досягнення домовленості з приватними кредиторами щодо реструктуризації зовнішніх зобов'язань українського суверена, про яке хоча й не повідомили ще офіційно, однак уже широко висвітлюють у ЗМІ, не повинно стати приводом для самозаспокоєння, зазначав у статті для DT.UAВасиль Башко.
Адже глибинні причини, через які протягом останніх років боргове навантаження на державний бюджет України зростало такими високими темпами (які й призвели до сповзання до фактичної неспроможності наших держфінансів виконувати свої зобов'язання повною мірою), залишилися неусунутими, пише автор.
Докладніше читайте в статті Постреструктуризаційне похмілля Василя Башко для тижневика "Дзеркало Тижня. Україна".