Нинішня енергетична криза коштуватиме країні $10 мільярдів – Гройсман

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Системний енергетичний штаб мав працювати у Кабміні з квітня.

У зимовий період Україна увійшла із вкрай низькими запасами вугілля та газу. Пройти зиму з мінімальними втратами вдасться лише за умови теплої погоди. Проте нинішня ситуація – лише початок кризи, переконаний колишній прем'єр-міністр України, лідер «Української стратегії» Володимир Гройсман.

«Споживчі ціни за рік вже виросли на 30%, а люди як отримували мінімальну зарплатню шість тисяч гривень, так і отримують. А ми лише на старті кризи. Бізнес закриває підприємства, які стають неконкурентними, бо власники не можуть дозволити купувати газ по 1400 доларів. Водночас уряд дозволяє собі верстати бюджет наступного року за літнім курсом за тисячу кубів (учетверо нижчим – ред.). Зараз ми збираємо каміння, яке влада хаотично розкидала два з половиною роки», - зазначає Гройсман у розмові із редакторкою відділу політики ZN.UA Інною Ведерніковою.

Відповідаючи на запитання про те, хто саме несе відповідальність за провалену закупівлю енергоресурсів – президент, прем'єр-міністр чи голова НАК «Нафтогаз», Володимир Гройсман уточнив, що на його думку, цим має займатися уряд.

«Якщо повернутися до часів мого прем'єрства, то це була відповідальність виключно уряду, а не президента чи його адміністрації. У нас також був не дуже простий період. Війна, економічні блокади, але ми стабілізували ситуацію. Плюс парламент, який має законодавчо забезпечувати стратегію Кабміну», – пояснює політик.

Проте програму уряду Дениса Шмигаля не затверджено, а центр ухвалення всіх державних рішень знаходиться на Банковій. Зони відповідальності змішані й розмиті. Дії парламенту часто лише ускладнюють ситуацію, вважає наш співрозмовник.

Як приклад він наводить бюджет-2022, зміни до Податкового кодексу, ухвалені з «драконівським тиском на бізнес», щоб наповнити державну скарбницю коштом громадян.

«Коли, наприклад, йдеться про тарифний меморандум Кабміну та місцевого самоврядування, то треба розуміти, що це – маніпуляція. Замість того, щоб 4% ПДФО пустити на розвиток, вони грошима платника податків платять за газ, намагаючись компенсувати власні факапи», - уточнює Гройсман.

За найскромнішими підрахунками, енергетична криза коштуватиме країні $10 мільярдів: $5 мільярдів – з бюджетної сфери і стільки ж – з енергозалежної промисловості. Системний енергетичний штаб повинен з квітня працювати в Кабміні, а не створюватись у пожежному порядку Офісом президента у грудні, вважає Гройсман.

В умовах війни Україна може або купувати газ на біржі, або видобувати власний. Цього сезону ми вичерпаємо всі запаси вщент. Водночас джерела у НАК «Нафтогаз» прогнозують на наступний рік ціну 700-800 доларів за тисячу кубів. Де взяти $7 мільярдів лише на газ, запитує журналістка.

«На мій погляд, зараз потрібно максимально концентруватися на чотирьох напрямках. Перше – збільшення видобутку власного газу. Друге – потрібна масштабна енергомодернізація. Третє – заходи підтримки промисловості, найбільш залежної від вартості газу, субсидії для промисловості. І четверте – обов'язково має працювати програма захисту населення через програму монетизованих субсидій. Це дуже складні завдання, але уряд має їх вирішити», - відповідає політик.

За його словами, у 2016 році уряд поставив перед «Нафтогазом» завдання щодо збільшення видобутку власного газу. Станом на 2018 рік цей показник зріс із 14,528 мільярда кубометрів у 2015-му до 15,42 мільярда. 2020 року видобуток значно впав – до 14,23 мільярда. І це підстава для проведення серйозного аудиту «Нафтогазу», вважає він.

Крім того, уряд має надавати програми підтримки вітчизняним виробникам, фермерам, які є залежиними від цін на енергоносії, вважає експрем'єр. І зробити це потрібно було ще у вересні.

Як бути з газовою кризою та олігархами? Звідки брати гроші наступної зими і чи переживемо ми цю? Чому Порошенко не підтримував децентралізацію та навіщо «слуги народу» хочуть знищити реформу на фініші? Чи потрібні закон про президента та нова Конституція? Як Гройсман давав раду російським «кротам» у владі  й що думає щодо оголошеної вчора п'ятому президенту підозри у держзраді? Навіщо експрем'єр ходив на день народження до Шустера, де був Ахметов, і чи це впливає на гаманець його партії? Чи склався консенсус еліт проти Зеленського та чи будуть дострокові парламентські вибори? Відповіді на ці та інші питання – в інтерв'ю Інни Ведернікової із Володимиром Гройсманом «Ми лише на старті кризи» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі